Je malý zázrak, že se vůbec podařilo natočit vítězný film Berlinale Zlo neexistuje (There Is No Evil), myslí si Gabriela Danielsová, která se podílela na jeho produkci. Aby se to povedlo, musel íránský režisér Mohammad Rasúlof ošálit íránské úřady a na natáčení chodit maskovaný tak, aby nebyl poznat.
Dnes mu kdykoliv hrozí vězení, uvedla v rozhovoru s ČTK. "Bylo to složité. Oni ho samozřejmě takový film nenechali natočit," říká Danielsová o Zlatým medvědem oceněném dramatu, které je tvrdou kritikou íránského autoritářského režimu i trestu smrti. "On totiž točil jiný film, na který měl licenci, na který měl povolení. A v mezičase točil i tohle. Takže vlastně přikryl jeden film druhým," vysvětluje.
Dvouapůlhodinový snímek, na jehož produkci se podílela i česká firma Europe Media Nest, se ve čtyřech příbězích zabývá otázkou, jestli se jedinec může vzepřít rozkazu ze strany autoritářského režimu, aby zabil jiného člověka; a také dopadům, jaké takový odpor může mít. "Protože jsou to čtyři části, tak se to netočilo všechno najednou. Oni to točili po těch částech a naschvál pokaždé někde jinde. Nechtěli všechno točit v Teheránu nebo kolem, protože tam na sebe přitahují nejvíce pozornosti," podotýká producentka, podle níž Rasúlof na natáčení chodil v kšiltovce a "celý zarostlý", aby ho lidé nepoznali.
Když byl film natočený, musel se co nejrychleji sestříhat, aby se v tom "nikdo nezačal vrtat". Celé to zabralo jen dva až tři měsíce, pak se snímek dokončoval v Česku a v Německu. Osmačtyřicetiletý Rasúlof, který byl loni odsouzen za "protiíránskou propagandu a ohrožování bezpečnosti státu", se na této fázi mohl podílet už jen na dálku, protože mu úřady zabavily pas. Nepustily ho ani na berlínský festival.
Navíc žije s tím, že může kdykoliv nastoupit do vězení. "Hrají si s ním jako kočka s myší a můžou pro něj přijít v podstatě kdykoliv," říká Daniels, podle níž měl Rasúlof možnost buď jen čekat doma, až si pro něj přijdou, a nebo natočit toho co nejvíc, než si pro něj přijdou. "Teď čekáme, co se stane po Berlinale," podotýká ve vztahu k režisérovi, jehož žena a dcera dlouhodobě žijí v Německu.
Obavy mají ale i další členové štábu a herci, kteří na tradiční přehlídku do německé metropole mohli. "Všichni herci a všichni filmaři, kteří byli kolem něho (Rasúlofa), do toho šli s tím, že na ně potom bude uvalen nějaký trest, nebo že budou povoláni k výslechům a tak," dokresluje těžkou realitu dnešní íránské kinematografie Daniels.