Konopná léčiva nemají až takovou moc. Jejich užívání k léčbě úzkostí, depresí či jiných duševních problémů nelze dostatečně ospravedlnit, neboť o jejich pozitivních účincích neexistuje dostatek důkazů.
Vychází to z nové rozsáhlé studie publikované v časopise Lancet Psychiatry. Ta přezkoumala důkazy z užívání konopí v rámci různých klinických testování, a to v průběhu posledních takřka 40 let. Její hlavní závěr zní: rizika z užívání konopných léčiv převažují nad výhodami.
"Je zde jasná absence kvalitních důkazů, které by řádně posoudily účinnost a bezpečnost konopných léčiv ve srovnání s placebem. Dokud tyto důkazy nebudou k dispozici, nelze vypracovat klinické pokyny ohledně jejich užívání při poruchách duševního zdraví," citoval server The Guardian vedoucí autorku studie Louisu Degenhardtovou z Národního výzkumného centra pro drogy a alkohol v Sydney.
"V zemích, kde už jsou konopná léčiva legální, si musí lékaři a pacienti uvědomit, že existují důkazy o rizicích kanabinoidů. Jejich užití k léčbě příznaků běžných duševních poruch je tak třeba opravdu zvážit. Ti, kteří se pro takovou léčbu rozhodnou, by měli být pečlivě monitorováni z hlediska pozitivních a negativních účinků na duševní zdraví," doporučuje Degenhardtová.
Se svým týmem hledala důkazy o účincích kanabinoidů v 83 klinických studiích zaměřených na léčbu deprese, úzkosti, ADHD, Touretteova syndromu, posttraumatické stresové poruchy a psychózy. U celkového počtu tří tisíc pacientů našli pozitivní účinky jen zřídka.
Nalezené "důkazy nízké kvality" poukázaly na to, že látka THC sice může být prospěšná pro lidi s roztroušenou sklerózou, chronickou bolestí a úzkostí, avšak například psychózu jen zhoršuje. "Tento výzkum naznačuje, že užívání konopí může zvýšit výskyt deprese, úzkosti a psychotické příznaky," uvádí studie.
Kouření marihuany ve skutečnosti zvyšuje riziko akutních psychotických příznaků, přičemž mladí lidé trpící úzkostmi a depresemi jsou věkovou skupinou, jež má nejvyšší pravděpodobnost toho, že se na konopí stane závislou, pokud ho delší dobu bude užívat na denní bázi, zjistila dále studie.
Podle Deepaka D’Souzy z Yaleovy univerzity jsou zjištění studie taková, že léčebné užívání konopí opravdu nelze dostatečně ospravedlnit. Navíc připomněl, že v dnešní moderní medicíně je zvykem prokázat účinnost léku předtím, než je povoleno ho pacientům vydávat. "Pokud mají být kanabinoidy používány k léčbě psychických poruch, měly by nejprve být otestovány v randomizovaných kontrolovaných studiích a podrobeny stejnému regulačnímu schvalovacímu procesu jako ostatní léky na předpis," řekl.