Divadelníci otevřeným dopisem požádali vládu, aby i v pátém stupni protiepidemického systému umožnila školním divadlům zkoušky a streamování. Volají po výjimce, která by scény JAMU, DAMU a dalších uměleckých škol postavila naroveň profesionálním divadlům, kde i v pátém stupni zkoušet lze. Hlavním argumentem je totožná provozní struktura a nepříznivý dopad vládního opatření na profesní uplatnění absolventů, napsal v pondělí dramaturg Libor Brzobohatý.
Autorem otevřeného dopisu je režisér Adam Steinbauer, který jej před Vánoci zaslal na e-mailové adresy ministrů školství, zdravotnictví a kultury. Zároveň jej zveřejnil na facebooku. Podpisů je nyní kolem šesti stovek.
Steinbauer upozornil na to, že absolventský ročník na divadelní škole má specifickou funkci. Herci jsou už v podstatě "vyučení" a mají nazkoušet čtyři až pět inscenací. Výkony jim otevírají cestu k budoucímu angažmá.
"V současné době je jedinou možností prezentace absolventů dozkoušení a streamování (či pořízení záznamů) jednotlivých inscenací. Nemožnost zkoušet a streamovat znamená vyřazení těchto studentů ze systému - jejich šance získat práci v oboru jsou za takových podmínek takřka nulové," uvedl Steinbauer v dopise. Nejde jen o herce, ale také absolventy režie, dramaturgie, jevištní techniky, scénografie, produkce a dalších oborů.
Iniciativa vzešla od profesionálních režisérů a dramaturgů, kteří v sezoně 2020/2021 hostují na scénách Divadelní fakulty JAMU, tedy ve Studiu Marta a Divadle na Orlí. Vedle Brzobohatého a Steinbauera šlo ještě o Janku Ryšánek Schmiedtovou a Terezu Říhovou. Podpořili je také pedagogové JAMU, desítky studentů uměleckých škol i divadelní profesionálové, třeba ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser a umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal.
Signatáři nechtějí podceňovat rizika koronavirové pandemie, jen žádají o výjimku z protiepidemického opatření, díky které by školní divadla mohla za dodržení hygienických podmínek zkoušet podobně jako ta profesionální.