Herec, producent a režisér Kirk Douglas patřil k legendám amerického i světového filmu a v jeho bohaté filmografii snad není žánr, který by nezkusil.
Ačkoli do první hollywoodské herecké ligy patřil zejména v 50. až 60. letech minulého století, před kamerou stál i v novém století. Nestor hereckého klanu, z něhož se nejvíc proslavil jeho syn Michael Douglas, zemřel 5. února ve věku 103 let.
Nejslavnější rolí Kirka Douglase byl vůdce vzbouřených otroků Spartakus ze stejnojmenného snímku Stanleyho Kubricka. Tímto filmem z roku 1960 vyvrcholilo Douglasovo zářné herecké období, které koncem 40. let zahájil hlavní rolí boxera v dramatu Šampion, za niž byl poprvé nominován na Oscara. Další dvě nominace na nejprestižnější americké herecké ocenění mu vynesly role ve filmech Město iluzí (1952) a zejména Žízeň po životě (1956), životopisném dramatu o malíři Vincentu van Goghovi, natočeném podle stejnojmenného románu Irvinga Stonea. Slavné sošky se však Douglas dočkal až v roce 1995 za celoživotní dílo.
Kritikou oceňovaná psychologická dramata ale tvořila jen malou část Douglasovy filmografie, která čítá na devět desítek snímků. Díky drsné a ostře řezané tváři s výrazným důlkem na bradě, pronikavému pohledu, atletické postavě a rozložité chůzi byl nejčastěji obsazován do rolí tvrdých mužů. Právě v nich mohl uplatnit svou fyzickou kondici, získanou v mládí v ringu a později v armádě, jež Kirku Douglasovi umožnila hrát i dlouho poté, co jeho kolegové odešli na odpočinek.
Asi největší herecký sen se mu ovšem nesplnil. Měl v plánu převést na plátno dramatickou verzi románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, v níž ztvárnil na divadle roli vzpurného pacienta Randla McMurphyho a získal k ní filmová práva. Podařilo se to až jeho synovi Michaelovi, který pak za pomoci režiséra Miloše Formana vytvořil v roce 1975 úspěšný film Přelet nad kukaččím hnízdem. Hlavní role však kvůli příliš vysokému Kirkovu věku (tehdy mu bylo již téměř šedesát) připadla Jacku Nicholsonovi.
Kirk Douglas se narodil 9. prosince 1916 jako Issur Danielovitch (rusky Iser Danijelovič) v Amsterdamu ve státě New York do rodiny chudých židovských přistěhovalců z oblasti nynějšího Běloruska. Od mládí se věnoval divadlu, boxu a řeckořímskému zápasu. Absolvoval hereckou průpravu na Americké akademii dramatických umění v New Yorku a v roce 1941 se objevil poprvé na Broadwayi.
Před kamerou debutoval v roce 1946 ve snímku Podivná láska Marty Iversové. Douglasova filmová dráha trvala přes 60 let, naposledy si zahrál v televizním snímku Empire State Building Murders (Vraždy v Empire State Building) z roku 2008.
Byl dvakrát ženatý, první svazek a herečkou Dianou Dillovou ve své době proslulému svůdníkovi, který také patřil k ideálům krásy dívek a žen, vydržel osm let a kromě Michaela se v něm narodil ještě Joel. Podruhé a naposledy vstoupil do stavu manželského v roce 1954 a u své druhé manželky Anne Buydensové už Kirk Douglas zakotvil. Také z tohoto manželství vzešli dva synové - Peter a Erik, který zemřel v roce 2004 na předávkování drogami.
"Měl jsem skutečné štěstí, když jsem před 63 lety potkal souzněnou duši. Věřím, že naše báječné manželství a naše rozhovory za úsvitu a za soumraku mi pomohly všechno přežít," uvedl Douglas na adresu své manželky při oslavě svých stých narozenin.
Douglas si stárnutí nepřipouštěl a až do pozdního věku si zachovával optimismus a chuť do života i do práce. Nezlomila ho havárie vrtulníku v roce 1991, při níž dva lidé zemřeli a on sám byl těžce zraněn, ani záchvat mrtvice o pět let později, po němž ztratil schopnost mluvit a řeč se mu vrátila až po dlouhém cvičení.
Radu pro dlouhověkost neměl, věřil však, že jeho přítomnost na světě měla nějaký smysl. "Jsem přesvědčen, že všichni jsme zde z nějakého důvodu. Přežil jsem havárii helikoptéry a mrtvici, abych na světě mohl činit ještě dobro, než ho opustím," řekl v roce 2016.
Herec, kterého řadili k hollywoodským ikonám typu Clarka Gablea, Spencera Tracyho či Garyho Coopera, byl autorem několika knih a v posledních letech života psal vlastní blog.