Festival Týden ukrajinského filmu otevře 12. listopadu v pražském kině Atlas film režiséra, scenáristy a kameramana Valentyna Vasjanovyče Atlantida.
Dramatická antiutopie se odehrává v roce 2025, rok po ukončení rusko-ukrajinské války, která zcela zdevastovala východní Ukrajinu. Festival budou do 18. listopadu hostit pražská kina Atlas a Evald. Od 12. do 24. listopadu budou mít možnost nejnovější ukrajinské filmy zhlédnout i diváci v Brně. V pátek o tom za pořadatele informovala Silvie Marková.
"Většina letošních snímků reflektuje nedávné události, spojené s tématem války. Trauma, které s sebou anexe Krymu a konflikt na východě Ukrajiny nesou, zpracovávají různými způsoby hned tři filmy - Atlantida, Cesta domů a Ilovajsk," uvedla Marková.
Ve snímku Atlantida je život bývalého vojáka Serhije rozerván na kousky, trpí posttraumatickým syndromem a těžce se sžívá s novou realitou. Ve filmu nehrají profesionální herci, ale lidé, kteří skutečně prošli válečným peklem. "Mají to v očích a lze to vycítit z jejich chování. A já chtěl, aby tomu uvěřili i ti diváci, kteří válkou sami prošli," podotkl Vasjanovyč k filmu, který na 76. ročníku filmového festivalu v Benátkách získal první cenu v sekci Horizont.
V dramatu režiséra Narimana Alijeva Cesta domů se krymský Tatar Nazim po anexi Krymu rozhodl odejít jako dobrovolník do armády a byl na východě Ukrajiny zabit. Jeho otec přijíždí do Kyjeva, aby odvezl ostatky mrtvého syna zpět na Krym. Ve filmu Ilovajsk režiséra Ivana Tymčenka velitel útočné skupiny praporu Donbas Bišut zraněný v bitvě o Ilovajsk jen zázrakem zůstane naživu. V okupovaném městě na něj pořádá hon ruský důstojník Runkov, pro kterého se tato válka stala osobní tragédii.
Filmy světových pláten
Festival dále nabídne snímek Pan Jones, poslední film Agnieszky Hollandové, který vznikl v polsko-britsko-ukrajinské koprodukci. Na pozadí příběhu britského novináře v době ukrajinského hladomoru a stalinského běsu řeší i osobní odpovědnost žurnalistů a vliv propagandy. Současnou tvorbu ukrajinských filmařů dále reprezentují historicky zaměřená díla, včetně ve středověku se odehrávajícího akčního filmu Zachar Berkut, který díky mezinárodnímu obsazení v čele s Robertem Patrickem a Tommym Flanaganem míří pod anglickým názvem The Rising Hawk na světová plátna. Pražskou část festivalu zakončí komedie Mé tiché myšlenky debutujícího Antonia Lukiče, která byla na MFF v Karlových Varech oceněna zvláštní cenou poroty v kategorie East of the West.
Novinku v dramaturgii festivalu je Krátký metr z dílny projektu Pojízdné kino. Dne 16. listopadu se v něm v kině Evald představí pět dokumentárních a krátkometrážních filmů. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Více informací se nachází na www.ukrajinafilmfest.cz.