Obraz Severní krajina malířky Toyen by se měl po mnoha letech soudních sporů vrátit Mladě Filípkové, jejíž rodině byl v roce 1992 ukraden.
Kvůli zastavenému odvolacímu řízení u krajského soudu nabude právní moci rozsudek benešovského soudu z letošního srpna, podle nějž je poslední držitel díla Josef Běhunčík povinen souhlasit s vydáním olejomalby ze soudní úschovy Filípkové. Řekl to syn žalobkyně Prokop Filípek a potvrdil to Běhunčíkův advokát Jiří Peške.
Mluvčí krajského soudu Hana Černá se k tomu zatím nechtěla vyjadřovat, protože rozhodnutí ještě nemuselo být doručeno všem účastníkům řízení.
Nejnovější verdikt
Soud v minulosti Běhunčíkovi a dvěma prostředníkům, Pavlu Filipovi a Patriku Šimonovi, uložil v trestním řízení podmínky, jejich dovolání letos zamítl Nejvyšší soud. Běhunčík obraz koupil v roce 1996 od galeristy a s Filipem a Šimonem se podle obžaloby pokusil o legalizaci výnosů z trestné činnosti. Rodině Filípkové nabízeli peníze za vymazání plátna z registru kradených děl. Obžalovaní to odmítali. Tvrdili, že usilovali o narovnání.
Nejnovější verdikt se týká civilního řízení. Filípková žádala o vydání obrazu, benešovský soud jí nejdříve nevyhověl, protože Běhunčík odepřel souhlas s vydáním předmětu úschovy. Letos v březnu proto podala žalobu na nahrazení souhlasu s vydáním úschovy.
"Po provedeném dokazování má soud za to, že žalobkyně prokázala, že je vlastníkem předmětu úschovy. Její vlastnictví vyplývá ze všech výše uvedených důkazů, kdy z posudků, zpráv odborníků i výpovědi samotné žalobkyně v rámci trestního řízení je zřejmé, že se jedná o historický majetek rodiny žalobkyně," stojí v odůvodnění srpnového rozsudku benešovského soudu.
Cena díla
Běhunčík se proti rozsudku odvolal, a případ se tak dostal ke krajskému soudu. "Po poradě s klientem jsme odvolání vzali zpátky," uvedl Peške. Krajský soud odvolací řízení zastavil a rozsudek benešovského soudu tím pádem nabude právní moci. "Bude se to muset brát tak, že paní Filípková se dobere zpátky obrazu, o němž tvrdí, že je stále její," řekl k výsledku civilního řízení Peške.
Otázkou vlastnictví obrazu se zároveň zabýval Obvodní soud pro Prahu 10, kde bylo jednání přerušeno na dobu neurčitou. Peške předpokládá, že Filípková nyní vezme tuto žalobu zpátky.
Obraz surrealistické umělkyně z roku 1931 ukradl Filípkové mladík ze sousedství. Byl odsouzen k pěti letům vězení, polovina trestu mu byla za dobré chování odpuštěna. Podle dřívějších odhadů má dílo hodnotu sedm až osm milionů korun, prodejní cena by se mohla pohybovat mezi osmi a deseti miliony.