Písky z celého světa a z různých pohledů ukazuje muzeum v Ústí nad Labem. Na otevřené výstavě jsou fotografie zrnek písku pod mikroskopem přírodovědce Petra Jana Juračky, část rozsáhlé sbírky písků německého sběratele či otisky zvířat v písku. Expozice ukazuje i krajinu Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko, který letos slaví dvacet let.
Písek se na výstavě představuje jako unikátní materiál nejen ve stavebnictví. Impulsem pro vznik expozice bylo nafocení zrnek pod mikroskopem. "Vyšly z toho krásné fotky, malá umělecká díla," řekla kurátorka výstavy Zuzana Vařilová, která si nechává při cestách po světě v batohu vždy několik kilogramů místa právě na písky a kameny.
Kolekce jedinečných fotografií vznikla na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. "Napadlo mě to jednou večer, dal jsem pak výzvu na facebook a lidé nám posílali písky z celého světa. Pak to vyžadovalo dost masochismu a tvrdé práce a nakonec vznikla tato výstava," řekl Juračka.
Zapůjčená sbírka písků z celého světa zaplnila jednu stěnu. Návštěvníci uvidí i pravěké stopy v písku a současné obyvatele písku z živočišné i rostlinné říše. Zájemci si mohou prohlédnout písek pod mikroskopem i osahat si jeho různé povrchy. "Geologové dokážou písek číst, zjistí pouť jednoho zrnka, odkud pochází, co prožil," uvedla Vařilová.
V sálech nechybí interaktivní prvky pro děti ani krajina Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko, jehož symbolem je pískovcová Pravčická brána. Výstava je otevřená do 16. srpna.