Výstava v brněnské Fait Gallery představí dosud málo známé práce světoznámého výtvarníka Karla Malicha.
Návštěvníci od čtvrtka v galerii uvidí autorovy komplexní utopické architektonické projekty, kterými se zabýval od 60. let, uvedla v tiskové zprávě Tímea Vitázková z Fait Gallery. Expozice potrvá do 11. ledna.
Výstava zachycuje celý tvůrčí proces od skic přes papírové modely až k výsledné trojrozměrné realizaci. Vystaveno je zhruba sto Malichových prací.
"Jedná se o jedinečnou výstavu, protože v takovém rozsahu autorovy skicáky a modely nebyly nikde prezentované. Malich podle skic vytvářel modely z papíru nebo lepenky, které potom maloval temperou. Všechny tyto modely zachycovaly buď architektonické prvky, nebo trojrozměrné plastiky," řekla Vitázková.
Většinu plastik čtyřiadevadesátiletý Malich nemohl v 60. a 70. letech realizovat, zejména kvůli nedostatečným technickým možnostem. Prostorového ztvárnění se tedy díla dočkala až později.
Součástí expozice jsou i práce dalších českých a slovenských autorů, konkrétně Milana Knížáka, Václava Ciglera, Alexe Mlynárčika, Júlia Kollera, Dalibora Chatrného, Stana Filka a Jozefa Jankoviče. V jejich tvorbě se odrážel rozpor s koncepcí stávajících budov a měst, radikální kritika nesvobodné společnosti i ekologická témata.
"Například Václav Cigler se už v 70. letech začínal věnovat ekologické tematice, například tomu, jak průmysl ničí přírodu," uvedla Vitázková.