"Češi ovládli Hollywood," psaly 26. března 1985 noviny ve Spojených státech. Den předtím si totiž z udílení prestižních amerických filmových cen odnesli osm Oscarů tvůrci snímku Amadeus, který režíroval Miloš Forman.
Kromě jeho jména byla na zlaté sošce vyryta i jména dalších dvou Čechů - kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka (nejlepší kostýmy) a architekta Karla Černého (nejlepší výprava). Historie této ceny čítala tehdy jen tři filmy s více než osmi Oscary.
Natáčení dramatu Amadeus dle divadelní hry Petera Shaffera, který získal Oscara za nejlepší adaptovaný scénář, probíhalo z větší části v tehdejším Československu, zejména v Praze, ale i v Kroměříži. "Zpočátku mě vůbec nenapadlo, že bych dostal od komunistů vízum. Jakmile jsme ale před nimi zašustili dolary, měli jsme dveře otevřené," vzpomínal Forman, který do USA emigroval v roce 1968. Americká produkce vybrala Prahu pro finanční úspornost, ale i pro přirozeně působící exteriéry. Podle Formana byla Praha roku 1983 ideální: "Téměř s ničím jste nemuseli hýbat... všude jste byli v 18. století."
Producentem filmu, na němž se jako poradce podílel i spisovatel Zdeněk Mahler, byl Formanův přítel Saul Zaentz. Ve stejné kategorii jako za Amadea - za nejlepší film - získal Zaentz Oscara i za Formanův snímek Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). Oscara získal i představitel druhé hlavní role Frank (Fahrid) Murray Abraham za Salieriho. Oscara si odnesli i maskéři Dick Smith a Paul LeBlanc, zvukaři Mark Berger, Thomas Scott, Todd Boekelheide a Christopher Newman a za výpravu kromě Černého i Patrizia von Brandensteinová.
V USA měl film, jehož titulní roli Mozarta ztvárnil Tom Hulce, premiéru v září 1984, v Československu se promítal poprvé až v září 1986. V roce 2002 byla do kin uvedena o 20 minut delší verze pod názvem Amadeus - Director’s Cut. "Když jsme film dokončili, byl dlouhý dvě hodiny a pětačtyřicet minut. A já zpanikařil. Říkal jsem si, že se na něj nebude nikdo tak dlouho dívat, takže všechno, co přímo neposouvalo děj, jsem vystříhal," objasnil Forman délku původní verze, která nakonec trvala 160 minut.
Miloš Forman, který zemřel v dubnu 2018 ve věku 86 let, získal Oscary již za svůj druhý celovečerní film natočený v Americe Přelet nad kukaččím hnízdem, který byl oceněn ve všech pěti hlavních kategoriích (nejlepší film, režie, scénář, ženská i mužská hlavní role). Jako nejlepší režisér byl Forman nominován na Oscara i za film Lid versus Larry Flynt (1996) a v kategorii cizojazyčných filmů byly nominovány jeho Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967).
Trailer k filmu Amadeus