V Česku začaly vycházet komiksové série japonských tvůrců Pokémon a Ateliér špičatých klobouků, které jsou určené zejména pro mladé čtenáře. Nakladatelství Crew, které vydává komiksové příběhy napříč všemi žánry, tak přináší mezistupeň mezi dětskými a dospělými komiksy.
Ten nabízí více ženských hrdinek a autoři se přibližují k aktuálním tématům, které řeší dnešní teenageři. Za nakladatelství o tom informovala Dominika Kučinská.
Komiksová řada Pokémon začíná sedmidílnou sérií Red a Blue, na kterou navážou další řady odpovídající jednotlivým hrám. Hlavní hrdina Red je odrazem postavy, kterou fanoušci seriálu znají coby Ashe. Dále se čtenáři setkají s nejslavnější sestavou pokémonů v čele s Pikaču, Bulbasaurem, Čarmanderem či Snorlaxem. Jejich tvůrce Satoši Tajiri prohlásil, že tomuhle komiksu se nejlépe podařilo vystihnout svět, který vymyslel.
"Pokémoni jsou nejen jednou z nejsilnějších značek zábavního průmyslu, ale i jedním z fenoménů, které prostě nestárnou," uvedl Petr Litoš z Nakladatelství CREW. "Podobně jako na Asterixovi, Kačerech z Kačerova, Šmoulech či Čtyřlístku na nich vyrostlo už několik generací. A stále se ještě nevyčerpali. Vznikají nové hry, filmy, seriály a samozřejmě i komiks," dodal.
Série na motivy Harryho Pottera
Nová komiksová série Ateliér špičatých klobouků svým příběhem a atmosférou připomíná Harryho Pottera. Dílo Kamomeho Širahamy se záhy po svém vydání v roce 2016 ocitla mezi nejúspěšnějšími tituly světa. V roce 2018 byla nominována na Velkou komiksovou cenu a Cenu za nejlepší komiks udělovanou nakladatelstvím Kódanša. Zabodovala i roku 2019 na nejvýznamnějším evropském komiksovém festivalu v Angouléme. V roce 2020 získala Eisnerovu cenu (komiksová obdoba filmových Oscarů) a také prestižní Harveyho cenu.
Hlavní hrdinka Ateliéru špičatých klobouků Coco se odmalička toužila stát čarodějkou, jenže jí chyběly vrozené schopnosti. Všechno se změní, když do vesnice přijede čaroděj a dívka ho spatří při provádění magického rituálu. Snaží se ho napodobit, jenže netuší, jaké to může mít následky.
"Jedna z věcí, která na první pohled zaujme, je kresba. I když jde o klasickou mangu, je kresba až viktoriánsky filigránská, plná krásných detailů. Což se jen hodí, protože vykresluje tajuplný magický svět. Kresba vás zaujme, ale příběh vás vtáhne dovnitř. Máte tu jak zajímavý a precizně vybudovaný systém magie, tak silné emoce a vztahy," podotkl Litoš.
Komiks je mezi českými čtenáři stále populárnější. Úspěch měl například Sál komiksů otevřený před dvěma lety na festivalu Svět knihy Praha. Loni v červnu v Praze vznikla Česká akademie komiksu. Od fanouškovských počátků 90. let se komiks v Česku rozšířil natolik, že je součástí edičních plánů většiny nakladatelství. Jako čistě komiksové vzniklo už před více než 20 lety nakladatelství Crew, které pomohlo odstartovat vlnu zájmu o evropský komiks a prosadilo v Česku japonské komiksy - mangu.