Expozici Plejády skla 1946-2019 od středy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze (UMP) obohatilo dalších přibližně pět desítek autorských exponátů. Zatímco první sál Plejád připomíná otevřený depozitář, druhá část výstavy se liší druhy skleněných děl i výtvarně-prostorovým řešením. Novináře o tom ve středu informovala kurátorka Sylva Petrová.
"Druhý sál expozice nabízí většinou rozměrné autorské exponáty ze skla, které byly původně navrženy do konkrétních architektonických prostor, nejčastěji zahraničních výstav. Díky dlouhodobé výstavě Plejády skla se poprvé dostávají do zrestaurovaného sálu historické budovy musea," uvedla Petrová. "Chceme tak umožnit návštěvníkům prolnutí dojmů z děl velikánů českého umění, řemesla a designu 19. až 21. století," dodala.
Ačkoliv je řada vystavených děl spojena s historicky významnými a proslavenými prezentacemi českého skla v zahraničí po roce 1957, nebyla mnohá z nich v Česku nikdy vystavena. Mezi exponáty jsou i autorské varianty původních děl, aby přiblížily úspěchy z Expa v Montrealu (1967) či Ósace (1970).
Řadu objektů z vlastních sbírek nechalo UMP pro expozici zrestaurovat. Vznik některých výjimečných děl pro tuto výstavu iniciovalo. Některé z exponátů museum získalo nově do svých sbírek. "Klíčová rozměrná díla jsme doplnili pracemi sklářů všech generací. Představují výjimečná díla - jak svými koncepcemi, tak zpracováním a většinou i rozměry. Stejně je tomu s lustry, které zde reprezentují v poslední době aktuální polohu art designu mladších autorů - designérů," uvedla Petrová.
Černobílé fotografie
Zástupci UMP také upozornili na výstavu velkoformátových černobílých fotografií, které pořídil pedagog, publicista, historik fotografie, organizátor a fotograf Vladimír Birgus v 70. a 80. letech. Expozice otevřená od 9. října v pražském Domě U Černé Matky Boží vrátí návštěvníky do tehdejších českých a moravských měst, stejně jako do Moskvy, Tallinnu, Rigy, Varšavy, Sofie a dalších metropolí sovětských satelitů. Do míst, která opanovaly pocity popisované jako ztráta životních perspektiv.
V Galerie Josefa Sudka se od 24. října uskuteční výstava Šimon Caban&Co s názvem Fotografické hry. Ve foyer hlavní budovy UMP se od 7. listopadu uskuteční výstava současného šperku, kterou jejich tvůrci Jana Machatová a Peter Machata nazvali Čas v nás. Na stejném místě si 19. prosince připomenou 110. výročí úmrtí významného průmyslníka, sběratele a mecenáše Vojtěcha Lanny ml., jehož sbírka historického skla, kterou museu v jeho počátcích daroval, je dodnes jedinečná.