Christopher Tolkien, syn slavného spisovatele J. R. R. Tolkiena, zemřel. Dožil se 95 let. Ve čtvrtek o tom informovala Tolkienova společnost.
Christopher Tolkien byl třetím a nejmladším synem autora Pána prstenů či Hobita. Během svého života se vydatně staral o odkaz svého otce, jenž zemřel v roce 1973.
Vydal několik otcových spisů, které jeho fantasy svět ještě více rozšířily. Z těch nejznámějších děl jde například o Silmarillion, Húrinovy děti nebo Beren and Lúthien. Klíčovou úlohu ale sehrál také při ilustracích fiktivního světa Středozemě. Nakreslil totiž mapy, které otec využil, když v letech 1954 až 1955 publikoval trilogii Pána prstenů. Pod svými pracemi se podepisoval po vzoru otce - Christopher John Reuel Tolkien (CJRT).
"Díky Christopherovu závazku k otcovým dílům vyšly desítky publikací. Také jeho vlastní práce jakožto akademika v Oxfordu demonstruje jeho schopnosti a dovednosti učence. Miliony lidí po celém světě mu budou navždy vděčné za to, že nám přinesl série jako Silmarillion, Húrinovy děti, Historii Středozemě a mnoho dalších. Ztratili jsme titána, který nám bude hodně chybět," citoval server The Independent Shauna Gunnera, předsedu Tolkienovy společnosti.
"Studie o Tolkienovi by nikdy nebyly takové jako dnes nebýt práce Christophera Tolkiena. Od editování Silmarillionu až po mamutí úkol, když nám dal sérii Historie Středozemě, a odhalil tak otcovu velkou vizi a bohatou, komplexní mytologii. Umožnil nám náhled do Tolkienova tvůrčího procesu a poskytl vědecký komentář, který obohatil naše chápání Středozemě. Byl kartografem Středozemě a jejím prvním učencem," vysekla mu poklonu expertka na Tolkiena Dimitra Fimiová.
Filmy se mu nelíbily
Tolkien kritizoval filmovou adaptaci Pána prstenů i přesto, že celá trilogie byla enormně chválena jak ze strany fanoušků, tak i kritiků a třetí díl s podtitulem Návrat krále dokonce vyhrál jedenáct Oscarů včetně hlavní kategorie za nejlepší film.
"Knihu vykuchali, aby z ní udělali akční film pro patnáctileté až pětadvacetileté," nebral si v rozhovoru pro Le Monde v roce 2012 servítky vůči tvůrcům a režisérovi Peteru Jacksonovi. Zároveň se doznal k tomu, jak velký vliv měl otcův fiktivní svět na ten jeho skutečný. "I když to může znít divně, tak jsem vyrůstal ve světě, který on stvořil. Pro mě jsou města jako Silmarillion skutečnější než Babylon," řekl.