Ve věku 93 let zemřel režisér, scenárista i odbojář Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všichni dobří rodáci, který oceňují i jeho mladší kolegové režiséři.
Život Jasného byl naplněn dramatickými událostmi, sérii tragédií v rodině střídala významná mezinárodní ocenění za práci a později jeho životní dráhu zase změnila perzekuce a nucená emigrace. Podle ostatních režisérů byl Jasný nadčasovým a poetickým autorem.
Jasný byl jedním z představitelů takzvané české filmové nové vlny. Začínal točit již v 50. letech, nejprve ve spolupráci s Karlem Kachyňou. V polovině 50. let Jasný v krátké době pochoval maminku, narodil se mu mrtvý syn a na rakovinu mu zemřela manželka. Následně vznikl jeho snímek Touha z roku 1958. "Touha je kus mé duše, kus mého života a předznamenává mé další filmy," uvedl v minulosti Jasný. Touha získala cenu na festivalu v Cannes v roce 1959.
Mezinárodní pozornost si později získal Jasný například i poeticko-satirickou pohádkou plnou barev Až přijde kocour (1963) s Janem Werichem, jež dostala v Cannes zvláštní cenu poroty. Osudovým se ale stal Jasnému snímek Všichni dobří rodáci z roku 1968 o deziluzi moravského venkova po nástupu komunistického režimu a střetech při znárodňování majetku sedláků a kolektivizaci.
Všichni dobří rodáci vynesli Jasnému v Cannes roku 1969 cenu za režii a pozvání do poroty dalšího ročníku, ale také perzekuci ze strany československého totalitního režimu. Téhož roku Jasný emigroval a na čas zakotvil u západoněmeckých televizních zakázek. Jeho filmy pak v Československu na dvě desetiletí skončily v trezoru.
Mladší kolegové Jasného shodně označují Všechny dobré rodáky za nadčasové. "Já jsem Rodáky za život viděla xkrát a v každém novém čase ten film dokázal přinést něco dalšího. Myslím, že to je znakem děl, která přetrvají a jsou odrazem toho, co je v lidech věčné," řekla ČTK režisérka Alice Nellis. "Já sám pocházím ze sedlácké rodiny, moji rodiče byli kulaci. Vzpomínám si, že jsem poprvé film Všichni dobří rodáci viděl v kině v Prešově v nějakých 17 letech. Už tehdy mě hluboce dojal, protože jsem tam v jednotlivých postavách viděl předobraz lidí, které jsem znal ze své vesnice," uvedl režisér Fero Fenič.
Životem i dílem Jasného prostupoval mysticismus. "Film, to je krása, to je světlo," prohlásil sám Jasný v minulosti. "Já nemyslím. Přijde na mě takové světlo. Když myslím, tak nejsem tak dobrý, jako když jednám spontánně," řekl.
"Myslím, že byl velký básník, svědek dějin a zároveň měl nějakou sebereflexi. Takže jsem se mu velice obdivoval," řekl ČTK režisér Jan Hřebejk. "I když je ta zpráva (o úmrtí Jasného) smutná, tak ji beru jako příležitost, přemýšlet o tvorbě jednoho z největších českých filmových tvůrců."