Městské divadlo Zlín uvede v sobotu premiéru satirického kabaretu Jednou budem dál, který mapuje 30 let od sametové revoluce. Formou je představení na pomezí muzikálu, revue a kabaretu.
"Budeme míchat žánry i nálady, učili jsme se choreografie, Jan Šotkovský pro nás napsal několik písniček, které zhudebnil Zdeněk Král," řekl autor, režisér a ředitel divadla Petr Michálek.
Divadlo oslaví inscenací letošní 30. výročí listopadových událostí roku 1989, sobotní česká premiéra i první repríza v neděli spojená s debatou s tvůrci je součástí Festivalu svobody.
Kabaretní skeče v inscenaci, která má podtitul "Český sen", propojuje motiv Alenky v říši divů Lewise Carrolla. "Každý z nás těch 30 let zažil jiným způsobem, proto náš klíč je ten, že Alenka vstoupí do divoké řeky, do svého snu, a tam se na ni těch 30 let vyvalí. Během plavby, která je někdy divoká, někdy klidná, někdy dobrodružná, nejen něco zažije, ale něco to s ní udělá, a to je pointa příběhu," uvedl Michálek.
Velké množství kostýmů
Ve hře se podle něj mísí osobní příběhy i významné politické a společenské události. "Mám ambici, aby z toho, co odvyprávíme, nebyla podstatná jedna událost, ale to, že když je naskládáme vedle sebe, tak vznikne jakási niť, která je propojuje. To jsem velmi zvědav, jak diváci tuhle niť pojmenují, to je podstata toho, proč to děláme, dotknout se té nitě, nikoliv odvyprávět kuponovou privatizaci," řekl Michálek.
Inscenace je výjimečná množstvím kostýmů, dvě desítky herců jich na jevišti vystřídají několik stovek. Například pro herečku Martu Bačíkovou, která se objeví v roli Olgy Havlové či Marcely Augustové, to znamená deset převleků. V roli Alenky se představí Kateřina Liďáková, Andreje Babiše a další postavy ztvární Zdeněk Julina, Tamara Kotrbová bude hrát například Martu Kubišovou, Radovan Král ztvární Karla Kryla i Michala Davida, Zdeněk Lambor bude hrát Václava Havla, Rostislav Marek Miloše Zemana a Pavel Vacek Václava Klause.
Michálek je také autorem divácky úspěšných kabaretů Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček. Očekává, že se tyto inscenace budou srovnávat. "Text Jednou budem dál vznikal rok, ne tři dny jako u Ovčáčka. Nereagujeme už na jednu aktuální kauzu typu předávání státních vyznamenání, ale vyprávíme příběh třiceti let. Nezkoušeli jsme ve volném čase, po nocích. Realizační tým se rozrostl. A Ovčáček samotný se v naší inscenaci objeví jen na tři minuty, a to ještě jako třináctiletý. Rozdílů je milion, přesto se ty inscenace budou srovnávat. Nám to ale nevadí," uvedl Michálek.