Návrat letošní vědecké expedice Masarykovy univerzity z Antarktidy zkomplikovala pandemie koronaviru a částečně i válka na Ukrajině. I přes vynucené změny v logistice se nakonec podařilo dostat všechny členy výpravy zpět do Evropy během čtyř dnů.
"Naštěstí všechny improvizované změny přesunu proběhly na výbornou, a tak se letošní výprava může pochlubit jedním z nejrychlejších návratových časů," řekl vedoucí expedice Filip Hrbáček.
Stanici Johanna Gregora Mendela má univerzita 15 let na Ostrově Jamese Rosse. Letošní expedice trvala 83 dní, což je déle než obvykle. "Loď chilského námořnictva, která měla výpravu vyzvedávat, kvůli covidu v posádce nevyplula, a celou logistiku tak bylo potřeba okamžitě přeplánovat," uvedl Daniel Nývlt, vedoucí Českého antarktického výzkumného programu.
Vojenské námořnictvo Chile nakonec zajistilo náhradní plavidlo pro přibližně dvousetkilometrový přesun expedice z Ostrova Jamese Rosse na Ostrov krále Jiřího. O ubytování se postaral antarktický program Uruguaye.
"Za normálních okolností bychom se o pomoc s ubytováním pravděpodobně obrátili na ruskou stanici Bellingshausen, která stojí nejblíže přístavu i letišti, avšak s ohledem na světovou situaci jsme byli velice rádi, že nám pomohla Uruguay," popsal Nývtl.
Překonání Drakeova průlivu umožnil turecký antarktický program. "Pokud by celý svět fungoval tak skvěle jako mezinárodní spolupráce v Antarktidě, bylo by lidstvu mnohem lépe," řekl manažer Českého antaritického výzkumného programu Pavel Kapler.