Společnost RMS Titanic Inc. žádá federální soud ve Virginii, aby jí povolil vytáhnout z trosek Titaniku rádiový vysílač, který námořníci využili k nouzovému volání o pomoc. Soud se ale s povolením zdráhá. Zprávu přinesl server CNN.
RMS Titanic Inc., jež je dceřinou společností firmy Premier Exhibitions sídlící v Atlantě, má výhradní práva na záchranu artefaktů z Titaniku. Soudkyně Rebecca Beach Smithová však její žádosti o záchraně rádia zatím nevyhověla s tím, že na rozhodnutí potřebuje více času.
Hlavní problém totiž tkví v tom, že aby se potápěči do místnosti s rádiem dostali, museli by odstranit část historického lodního přístřešku, k čemuž potřebují povolení federálního soudu. Trosky Titaniku totiž spadají pod ochranu mezinárodní smlouvy mezi USA a Spojeným královstvím a jakékoliv práce uvnitř trupu musejí být předem schváleny. RMS Titanic Inc. naplánovala svou expedici s vytažením antikorozní rádiové antény na srpen letošního roku.
Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) musí RMS Titanic Inc. přijít s důkazem, který potvrdí, že vytažení bezdrátového telegrafního vysílače společnosti Marconi je ve vědeckém nebo kulturním zájmu lidstva, a to i za cenu toho, že se poruší trup lodi. Společnost, jež už z vraku vytáhla přes pět tisíc různých předmětů, se hájí tím, že prostřednictvím svých expedic a nasbíraných artefaktů vzdělává veřejnost.
TITANIC |
Ve své době největší parník světa. Na délku měřil 269 metrů. Domovským přístavem Titaniku byl Liverpool. |
Hned během své první plavby ze Southamptonu do New Yorku však slavná "nepotopitelná" chlouba moderního námořnictva ztroskotala. Stalo se tak došlo 14. dubna 1912. |
Katastrofa si vyžádala přes 1500 lidských životů. Záchranné čluny, které vyslyšely nouzový signál, zachránily kolem 700 lidí. |
Vrak lodi leží zhruba 3,7 kilometru pod hladinou severní části Atlantského oceánu přibližně 600 kilometrů od pobřeží kanadské provincie Newfoundland. |
"Nejslavnější rádio historie"
V soudním dokumentu podaném v minulém roce dále uvádí, že se jedná o nejslavnější rádio v historii a je třeba ho vytáhnout, dokud se podmínky v oceánu nezhorší a "a tento kus historie" nebude navždy ztracen. CNN dodává, že společnost se pokusí svůj původní plán o "vylovení" rádia upravit, aby se nemuselo do vraku příliš zasahovat. Zároveň podá návrh na úpravu nařízení z července roku 2000, jež stanovuje, že z vraku nelze nic vyříznout nebo odtrhnout. Vláda bude mít dva týdny na to, aby se k návrhu vyjádřila. Konečné rozhodnutí pak bude mít soud.
Podle vyšetřovací zprávy Senátu začalo Marconiho rádio vysílat výzvu k záchraně Titaniku 14. dubna 1912 ve 22.25 východního času (4.25 našeho času). Zpráva tvrdila, že loď narazila do ledovce. O půl hodiny později operátor v další zprávě říkal, že loď se potápí hlavou dolů a děti a ženy jsou umísťovány do záchranných člunů. Poslední slyšitelnou zprávou bylo: "Strojovna je zaplavena." Pak signál definitivně utichl.