Erupci supervulkánu Toba na indonéském ostrově Sumatra, k níž došlo před 74 tisíci lety, nejspíš přežilo více lidí, než se vědci původně domnívali. Informovala o tom agentura Press Association.
Když Toba explodovala, byla svou silou až pěttisíckrát větší než výbuch sopky Svaté Heleny v roce 1980, při němž zahynulo 57 lidí. Dlouhodobě přijatá teorie tvrdí, že po výbuchu na Sumatře následovala desetiletá "sopečná zima", jež vedla k tisíc let dlouhému ochlazování Země. To mělo vést ke sledu mnoha katastrof včetně decimace lidských předků hominini, z nichž se nakonec vyvinul Homo sapiens, a savců žijících v Asii.
Studie publikovaná v odborném časopise Nature Communications ale přišla s novou teorií. Archeologové totiž našli stejně vyráběné nástroje z doby před výbuchem vulkánu i po něm, což naznačuje, že obrovská erupce nakonec nedosahovala tak závratných apokalyptických rozměrů, jak se vědci původně domnívali.
Obecně se má za to, že pár kmenů Homo sapiens po erupci žilo v Africe. Díky vývoji sociálních, symbolických a ekonomických strategií pak měly před 60 tisíci lety znovu osídlit i Asii. Podle studie se ale Homo sapiens objevili v Asii už dříve. Vědci to dokazují na nálezu v Dhabě na severu Indie v údolí Middle Son, kde našli kamenné nástroje, jež byly v Indii přítomny před výbuchem sopky i po něm.
"Obyvatelé v Dhabě používali kamenné nástroje podobné těm, které ve stejnou dobu používali Homo sapiens v Africe. Skutečnost, že tyto nástroje po výbuchu Toby nezmizely ani se nějak radikálně nezměnily, naznačuje, že lidská populace přežila takzvanou katastrofu a dále pokračovala ve výrobě nástrojů, které jim pomáhaly přetvářet jejich prostředí," řekl vedoucí studie profesor Chris Clarkson z Univerzity v Queenslandu.
Společně se svými kolegy navíc tvrdí, že tohle zjištění podporuje teorii na základě fosilních důkazů, které ukazují na to, že lidé migrovali z Afriky do Eurasie ještě dříve než před 60 tisíci lety.