Park miniatur v Bystřici nad Pernštejnem se letos rozroste o několik dalších středověkých staveb z povodí Svratky. Zatím jich tam je sedm. Vloni přibyly dva nejmohutnější modely hradů Pernštejn a Zubštejn. K dalšímu rozpracovanému modelu hradu Osiky se modelář Zdeněk Brachtl vrátí v tomto týdnu.
Modely památek zmenšených v měřítku jedna ku padesáti Brachtl vytváří z betonu, železa a kamene, upravuje je fasádními barvami. Rozmisťuje je v údolíčku s potokem, které připomíná horní tok Svratky. "Tento rok bude ještě dělat hrad Louku, Dalečín, Kunštát a s největší pravděpodobností Aueršperk," řekl vedoucí bystřického městského muzea Vladimír Cisár.
Z těchto hradů zůstaly zříceniny, pouze hrad Kunštát byl přestavěný na zámek. Bystřický park ho ale bude připomínat v dřívější podobě. "Jsme zaměření na rekonstrukci ze 14., maximálně 15. století, aby měli lidé představu, jak hrady vypadaly v té době," uvedl Cisár. Výhledově by podle něj v parku měly přibýt modely dalších tří čtyř hradů, zaniklého kláštera v Doubravníku nebo hornické osady v místě, jemuž se říká Havírna.
Pracovníci budou také dál upravovat více než dvouhektarový pozemek parku, který je poblíž cesty od zimního stadionu k turistickému centru Eden. Údolíčko by mělo celkově připomínat krajinu kolem Svratky. Teď tam vzniká mostek přes potok. Pokud na to muzeu vystačí peníze, bude v nejvyšší části parku postavená jednoduchá dřevěná vyhlídka.
Lokalita s miniaturami by podle Cisára mohla částečně fungovat rovněž jako geopark s ukázkami bloků hornin z okolí Svratky. Vysázené už tam jsou staré odrůdy jabloní a hrušní.
Park miniatur už je v ČR v Mariánských Lázních. Podle údajů na webu funguje od roku 1999 a obsahuje 75 zmenšenin z celé země. Bystřický park se od něj liší používanými materiály i tím, že jeho tvůrci postupně modelují také krajinu. Tento park vzniká od roku 2018. Město Bystřice nad Pernštejnem má na letošní třetí etapu prací ve svém rozpočtu 675 000 korun.