Nezáleží na tom, jak často nebo jak dlouho, ale běhání obecně značně snižuje riziko smrti, zjistila analýza 14 studií, které sledovaly roky někdy i dekády zdraví lidí. Informoval o tom server The Independent.
Jakékoliv běhání (pomalé, nepravidelné apod.) snižuje až o 27 procent riziko smrti z jakékoli příčiny v porovnání s žádným běháním, konstatuje výzkum publikovaný v časopise British Journal of Sports Medicine.
Byť výzkum neprokázal, že právě běhání je přímou příčinou delšího života, výsledky podle vědeckých závěrů jasně ukazují na to, že pohybová cvičení mají pozitivní efekt na zdraví člověka.
Vědci z Victoria University v Melbourne zkoumali 14 předchozích studií, jež hledaly spojení mezi běháním a rizikem úmrtí z jakékoli příčiny včetně kardiovaskulárních onemocnění nebo rakoviny. To zahrnovalo záznamy 232 149 lidí, jejichž zdravotní stav byl sledován v průběhu pěti až 35 let. Během té doby jich zemřelo 25 951.
Téměř o třetinu nižší riziko úmrtí se vztahovalo i na ty, kteří běhali třeba jen 50 minut týdně nebo ještě méně a v malé rychlosti. Vědci tedy tvrdí, že výsledky naznačují, že i běhání pod doporučenou úrovní, tedy příliš pomalé či méně časté, pomáhá snižovat riziko smrti.
"Jakékoli množství běhu, byť třeba i jednou týdně, je lepší než žádné běhání," tvrdí vedoucí studie Zeljko Pedisic. Závěrem ale dodal, že častější či intenzivnější běhání riziko smrti už dále nesnižuje.