Ruští vědci našli dobře zachované tělo podobné psí zkamenělině v permafrostu u Jakutska ve východní Sibiři. Nemohou přijít na to, jestli šlo o psa, nebo o vlka. Zprávu přinesl server CNN.
Čumák, srst a zuby jsou k překvapení vědců takřka netknuté, přesto vědci i přes rozsáhlé DNA testy zatím dokázali určit jen to, že šlo o samce. Odborníci ze švédského Centra paleogenetiky pak konstatovali, že zvíře ve věku štěněte žilo před 18 tisíci lety.
"Normálně je relativně snadné mezi těmito dvěma druhy rozeznat rozdíl. Už teď jsme ze zkameněliny získali spoustu informací, takže bychom očekávali, že dokážeme říct, jestli se jedná o jedno či druhé. Skutečnost, že to říct nedokážeme, se váže k populaci, která byla dědičná jak u psů, tak i u vlků," vysvětlil pro CNN David Stanton z Centra paleogenetiky.
Stanton dále dodal, že období, ze kterého zkamenělina pochází, je velice zajímavé z hlediska vývoje a evoluce vlků a psů. "Nevíme, kdy přesně byli psi domestikováni, ale mohlo to být někdy v té době (před 18 tisíci lety)," řekl.
Vědci provedou na nálezu více genomových testů a doufají, že vyřeší nejen otázku toho, o jaký druh jde, ale že se také dozví více o jeho původu. Mezitím dali štěněti jméno Dogor, což v jakutštině znamená kamarád.
Obecně se předpokládá, že dnešní psi byli domestikováni právě z vlků, neví se však, kdy přesně k tomu došlo. Před dvěma lety přišla studie publikovaná v časopise Nature Communications s tím, že k domestikaci psů došlo z jedné vlčí populace před 20 až 40 tisíci lety. K závěru je dovedlo zkoumání dvou starověkých psích těl.
We now have some news on the 18,000 year old #wolf or #dog puppy.
- Centre for Palaeogenetics (@CpgSthlm) 25. listopadu 2019
Genome analyses shows it's a male. So we asked our Russian colleagues to name it...
Thus, the name of the puppy is Dogor!
Dogor is a Yakutian word for "friend", which seems very suitable. pic.twitter.com/epIz8mEpVW