Proč děti přestrojené v kostýmech každý rok 31. října klepou na dveře a říkají "Trick or treat" ("Koledu, nebo vám něco provedu")? Odkud se tato halloweenská tradice vzala? Historické kořeny populárního svátku vysvětlil server history.com.
Zejména v USA je Halloween jedním z největších svátků roku. Jeho kořeny přitom sahají nejen hluboko do historie, ale také do jiného prostředí. Před dvěma tisíci lety to byli Keltové, kdo jako první začal na území dnešní Velké Británie, Irska a severní Francie s oslavami na 31. října. Místo Halloweenu měli svátek Samhain (rovněž označení pro první tři listopadové týdny).
V posvátnou noc se lidé shromáždili na jednom místě, společně zakládali ohně a vzdávali hold mrtvým. Během těchto oslav se také přestrojili do kostýmů vyrobených ze zvířecí kůže. Připravovali velké hostiny a část jídla nechávali ležet netknuté, aby "uchlácholili nevítané duchy".
O několik století později se pak lidé začali převlékat do kostýmů připomínajících duchy, démony a další zlé či temné bytosti. Výměnou za jídlo a pití pak ostatním lidem předváděli různá představení, komické scénky apod.
Když se v 9. století rozšířilo křesťanství i do keltské kultury, stanovilo se datum pro uctívání mrtvých (Dušičky) na 2. listopadu. Křesťanské zvyky se s těmi keltskými smíchaly a začal nový zvyk: chudší vrstva obyvatel navštěvovala bohaté rodiny, které jim darovaly jídlo výměnou za to, že se budou modlit za duše jejich mrtvých příbuzných. Později se tradice pozměnila a domy začaly obcházet děti.
Ve Skotsku a Irsku se mladí lidé oblékali do kostýmů a přijímali dary (ovoce, ořechy, drobné) od různých domácností. Místo modlení za mrtvé však na oplátku zpívali, recitovali básně nebo vykládali vtipy, což už víceméně odpovídá dnešní podobě takzvaného trick-or-treating.
Vandalismus a násilí
V USA pomohli začátkem 20. století svátek a jeho starodávné, výše zmíněné tradice zpopularizovat imigranti ze Skotska a Irska. Ve 20. letech se však oslavy zvrtly a staly se spíše symbolem řádění a vandalismu mladých lidí. Velká hospodářská krize to celé jen zhoršila a na některých místech docházelo i k fyzickým útokům a násilným činům. Vtípky zkrátka překročily únosnou hranici a ve městech docházelo k nepokojům. Mladiství zakládali oheň, rozbíjeli sklo nebo podkopávali chodce na ulici. Jedna z teorií tvrdí, že právě tehdy se zrodil trick-or-treating: lidé mládež raději obdarovali, než aby jim provedli nějakou neplechu.
Nicméně tou obecně nejpřijímanější teorií je odkaz na popkulturu. V roce 1951 byl trick-or-treating popsán v komiksu Peanuts. O rok později pak studio Disney vydalo krátkometrážní animovaný film Trick or Treat (Kouzelný Halloween), kde byli středem příběhů tři známí synovci Kačera Donalda z Kačeřích příběhů - Dulík, Bubík a Kulík.
Každopádně trend trick-or-treatingu se s příchodem druhé světové války a nedostatku cukru vytratil. Až v poválečném období, kdy došlo k baby-boomu, se halloweenská tradice začala znovu vracet. Miliony dětí se na amerických předměstích bavily, čehož využily komerční společnosti obchodující se sladkostmi. Prostřednictvím reklamních kampaní zaměřených právě na Halloween a dětské koledování maximálně využily potenciál finančně lukrativního svátku, který je dnes pro obchodníky druhým nejvýnosnějším v roce.