Netrénovaní psi, kočky a další, mnohdy i exotická zvířata si mohou cestující s americkými aerolinkami vzít přímo na palubu jakožto emocionální podporu. Těmto časům ale brzy možná odzvoní.
Americké ministerstvo dopravy podalo ve středu žádost, aby byl vstup na palubu povolen pouze speciálně vytrénovaným psům, kteří pomáhají handicapovaným lidem, informovala agentura AP.
Počet zvířat, kteří pro cestujícího na palubě představují jen citovou podporu, se v posledních letech dramaticky zvýšil. Letecké společnosti tak začaly společně lobbovat u ministerstva dopravy, aby zakročilo a zavedlo nová omezení. Nelíbí se jim zejména to, že spousta pasažérů se snadno vyhne poplatku za zvíře ve výši sto dolarů, protože uvede, že jejich domácí mazlíček jim během letu poskytuje úlevu od stresu a úzkosti. To je však v kontrastu s asistenčním psem poměrně velký rozdíl.
Hrozí pokousání
Letečtí dopravci si rovněž stěžují na to, že s rostoucím počtem těchto zvířat se zvyšuje také počet incidentů jako například pokousání. "Letecké společnosti požadují, aby všichni cestující a posádka měli bezpečný a pohodlný zážitek z létání. Jsme tedy přesvědčeni, že navrhované pravidlo umožní dlouhodobě zajistit bezpečnější a zdravější zážitek z cestování pro každého," citoval server BBC Nicholase Calia, prezidenta lobbistické společnosti Airlines for America.
"Je to skvělý krok správným směrem pro lidi, jako jsem já, kteří jsou závislí na legitimních asistenčních zvířatech," prohlásil pro AP Albert Rizzi, zakladatel advokátní skupiny My Blind Spot, jež pomáhá zdravotně postiženým osobám. Nelíbí se mu totiž, že řada lidí využívá zvýhodnění pro postižené (brát si domácí mazlíčky na palubu), aniž by to ve skutečnosti opravdu potřebovali.
Návrh nových pravidel vítají rovněž letušky. Ty samy jsou v některých případech netrénovaným zvířetem zraněny. "Dny Noemovy archy ve vzduchu se snad blíží ke konci," okomentovala stručně Sara Nelsonová, prezidentka Asociace letušek.
Ministerstvo dopravy tak hodlá upravit definici, podle níž by cestující museli ukázat lékařskou zprávu, jež potvrzuje, že majitel zvířete potřebuje svého mazlíčka jako emocionální podporu. V případě asistenčních psů by pak bylo třeba vyplnit federální formulář, v němž cestující přísahá, že jeho pes je profesionálně vycvičen k tomu, aby mu pomáhal. Současná pravidla žádné potvrzení o vycvičení zvířete nepožadují.
České letecké společnosti povolují cestujícícm vzít si s sebou do kabiny jen psa nebo kočku. Zvířata mohou vážit maximálně osm kilogramů a musejí být v uzavíratelné přepravce. Společnosti Smartwings a ČSA si za to shodně účtují poplatek 59 eur. |
Pavouci nebo i hadi
Současná benevolence přepravy zvířat poskytujících emocionální podporu se přitom netýká jen psů nebo koček. V USA je poměrně běžné, že se na palubě objevují i zvířata jako krocani, pávi nebo veverky. Společnost American Airlines už v minulosti zakázala vstup na palubu cestujícím, kteří s sebou měli žáby, fretky, ježky, nebo dokonce kozy, a to i když šlo o terapeutické zvíře. Podle společnosti Delta dokonce někteří pasažéři zkoušeli letět s vakoveverkami, hady nebo pavouky.