Tání arktického ledu a lidské vměšování se do krajiny vede k častějšímu zabíjení, a dokonce kanibalismu mezi ledními medvědy, upozornil ruský vědec z moskevského Severtsova institutu ekologických a evolučních problémů.
"Případy kanibalismu mezi ledními medvědy jsou dlouho známým faktem, ale teď máme obavy, protože jsme takové případy evidovali zřídkakdy, zatímco nyní se objevují docela často," řekl pro zpravodajskou agenturu Interfax vědec Ilja Mordvincev, který je expertem na tato zvířata.
Za zvýšeným výskytem kanibalismu mezi medvědy vidí Mordvincev především jeden problém. "V některých obdobích nemají dostatek potravy, a tak velcí samci napadají samice s mláďaty," prohlásil na tiskové konferenci v Petrohradu.
Další negativní faktor, kterým se dá podle něj kanibalismus vysvětlit, je zásah člověka do jejich loveckého prostředí. "Obský záliv byl pro ledního medvěda vždy místem, kde lovil. Teď je tam po celý rok popraskaný led," vysvětlil s tím, že na místě probíhá aktivní těžba zkapalněného zemního plynu (LNG). Rusko vidí v této surovině potenciál, a tak těžbu rozvíjí. V Arktidě také nedávno modernizovalo svá vojenská zařízení, píše server The Guardian.
Podle jiného ruského vědce, Vladimira Sokolova z Arktického a antarktického výzkumného institutu v Petrohradu, lední medvědy letos nejvíce postihují abnormálně vysoké teploty na Špicberkách, kde skoro nesněží, a sněhová pokrývka je tedy velice malá. To medvědy nutí k neobvykle dlouhému a náročnému cestování za potravou mimo jejich přirozené prostředí. V takových případech pak dochází k čím dál častějšímu střetu s lidmi, kteří v oblastech žijí.