Lovecký zámek Ohrada v Hluboké nad Vltavou v sobotu hostil masopustní zabijačku. Návštěvníci viděli při práci řezníka a ochutnali zabijačkovou polévku, jitrnice, tlačenku nebo škvarky z čerstvě vyškvařeného sádla.
Venkovským zabijačkám se věnovala také expozice v zámku, který je součástí Národního zemědělského muzea. Program doplnilo masopustní koledování chasy z Olešnice u Nových Hradů.
Na zámku Ohrada je muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. Akce věnovaná zabijačkám se tam konala druhým rokem, poprvé byla s masopustní obchůzkou. "Díky tomu, že bylo nádherné počasí, přišlo takové množství lidí, které jsme ani neočekávali. Já odhaduji, že okolo dvou tisíc lidí," řekl ředitel pobočky Ohrada Jiří Houdek.
S pořádáním akce ředitel počítá i pro příští rok. "Zabijačku bychom chtěli spojovat s masopustem, protože k tomu opravdu patří. V tomto období se často prasata zabíjela, před postem, který nastává po Popeleční středě," uvedl.
Zábava a jídlo
Výstava na zámku přiblížila různá plemena prasat, i náčiní používané při zabijačce, například zvonek na odstraňování štětin nebo trychtýř k plnění jitrnic. Porcování masa či špejlování jitrnic lidem předváděl řezník. Také sádlo se škvařilo přímo na zámku.
Období masopustu se zábavami a hojným jídlem začíná svátkem Tří králů a pokračuje až k Popeleční středě, jíž podle církevní tradice začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Masopustní zvyky na zámku připomněla chasa z Olešnice s růžičkovými klobouky. "Růžičkové měli proto, že to byli svobodní mládenci," řekl Houdek. Nechyběla tradiční olešnická maska, bába s kozou.
Barokní zámek Ohrada nechal v letech 1708-1713 postavit kníže Adam František Schwarzenberg, měl sloužit k pořádání honů a loveckých slavností. V roce 1842 v něm vzniklo muzeum se sbírkami loveckých trofejí a vycpanin. Je součástí Národního zemědělského muzea zřizovaného ministerstvem zemědělství.