Muzeum řemesel v Letohradu na Orlickoústecku připravuje stálou expozici betlémů, které vyráběli řemeslníci v Králíkách a okolí. Otevře ji na podzim letošního roku. Bude mít kolem pěti desítek exponátů. Řekl to majitel muzea Pavel Tacl.
"Práce na úpravách prostor nám potrvají skoro celý rok. Především máme betlémy králického typu, jsou v různých velikostech. Jsou umístěné ve vydlabaných mísách, které se věšely na zeď, nebo jsou skříňkové, věšené na zeď nebo rohové skříňky. Máme také třímetrový papírový betlém," řekl Tacl.
Betlémy začali řemeslníci vyrábět kole roku 1700, kdy na Hoře Matky Boží u Králík vznikl nový klášter. Za první republiky jsou králické betlémy spojené hlavně s jménem rodiny Schwarzerů, jejich figurky obchodníci prodávali i v zahraničí.
Výrobky rodiny Schwarzerů se snažili jiní řezbáři napodobovat. Do výroby betlémů se často zapojovala celá rodina. Figurky řemeslníci dělali ze smrkového dřeva, jsou subtilní, nejčastěji deseticentimetrové. Zákazníci si je postupně do betlému dokupovali a rozšiřovali betlémovou sbírku.
Expozice retro
Soukromé muzeum v Letohradě nabízí osm prohlídkových okruhů, řemesla, mechanické dílny, vozovnu, zubní a gynekologickou ordinaci, školní třídu, zemědělství a jako poslední vznikla před dvěma sezonami expozice retro.
Jedna část expozice retro vznikla podle obytné kuchyně ve mlýně v 60. letech, kde majitel muzea bydlel jako dítě s rodiči. Předměty jsou většinou původní. Tacl místnost sestavil podle staré fotografie.
"Měli jsme jen obytnou kuchyň a ložnici. Složitě se vytápělo, ohřívala voda, prádlo maminka prala v rotační pračce a máchala ručně v náhonu," řekl Tacl.
Další místnost představuje 80. léta a tehdejší obývací pokoj, v kterém je dýhovaný leštěný nábytek i mnohé dekorace z chemlonu. Doplňuje ho televize, na které muzeum pouští dobové dokumenty. "My jsme měli televizi už v roce 1958 jako jediní v Letohradě, lidé se k nám chodili koukat," řekl Tacl.