Nálezce železné sekerky zdobené stříbrem z období raného středověku dostane odměnu 60 tisíc korun. Rozhodla o tom Rada Královéhradeckého kraje, řekla Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana.
Kulturně-historická hodnota předmětu je 600 tisíc korun, nálezce má nárok na odměnu ve výši 10 procent hodnoty nálezu na základě určení Archeologického ústavu.
Nálezce našel zkorodovanou železnou sekeru-bradatici loni v květnu v lese u obce Bašnice na Jičínsku. Tzv. ptačí sekerka je široká okolo tří a dlouhá přes deset centimetrů. Nejvýraznějším výzdobným motivem jsou ptáci na těle sekery, další výzdoba je po obvodu nástroje. Archeologové stáří objevu datovali mezi 9. a 10. století.
"Nálezce správně odhadl, že by mohlo jít o cenný předmět. Obratem kontaktoval pracovníky hradeckého Muzea východních Čech, kteří zjistili, že podle způsobu provedení a výzdoby sekery jde o zcela ojedinělý nález, a to nejen v národním, ale i ve středoevropském kontextu," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).
Neobvyklá výzdoba
Tento typ sekerky je typický pro období a oblast Velké Moravy, neobvyklá je ale kombinace jejího miniaturního provedení a výzdoby. Výzdoba je provedena technikou stříbrné tauzie (zdobení kovu kovem) a plátováním, což podle vědců na raně středověkých sekerách nebývá často. Vzhledem k jejím menším rozměrům vědci předpokládají, že šlo o předmět, který měl symbolický význam.
Ve slovanském bájesloví představovali ptáci lidské duše. Podobně malé sekerky, ale nezdobené, jsou známé z raně středověkých chlapeckých kostrových hrobů.
"Na obou stranách čepele jsou vyobrazeny dvojice ptáčků, nad nimi v místě připojení krčku je křížek a na jedné straně pod dvojicí ptáčků jsou dvě hvězdy a křížek," řekla Svatoňová.
Po obvodu čepele prochází linie, která je v pravidelných odstupech přesekávaná čárkami. Tato linie pokračuje až na týl a stejným způsobem jsou zdobeny i násadní trny. "Na hřbetu je pět trojúhelníků, obrysy dalších tří jsou na týlu sekery," uvedla Svatoňová.
Nález je nyní majetkem Královéhradeckého kraje a v současnosti je uložen v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, jehož zřizovatelem je kraj.