Národní knihovna vystaví v pátek a v sobotu několik vzácných rukopisů z 15. a 16. století.
V rámci výstavy Nebeský žebřík budou v Zrcadlové kapli po dva dny prezentovány vzácné svazky, mezi nimiž nebude chybět modlitební knížka, která sloužila králi Ladislavu Pohrobkovi coby učebnice dobrých mravů.
Ve středu to sdělila mluvčí knihovny Irena Maňáková. Vystaveno bude osm rukopisů a co do počtu se bude podle mluvčí jednat o jednu z největších výstav v Národní knihovně za posledních několik let. Po oba dny bude přístupná zdarma.
Expozice složená ze sedmi rukopisů a jednoho starého tisku navazuje na výstavu Nebeský žebřík, kterou mohou lidé vidět ve Výstavní chodbě Klementina. Název Nebeský žebřík neboli Scala coeli odkazuje k jednomu z vystavených rukopisů z druhé poloviny 15. století.
Vystaveny budou také Mariánské hodinky z téže doby, Žaltář Hanuše z Kolovrat z roku 1438, Modlitební kniha Jana z Rožmberka z doby před rokem 1454, Lobkovický breviář z roku 1494, Český žaltář vzniklý kolem roku 1515 a titul Hortulus anime - Zahrádka duše, nábožnými modlitbami, pěknými figurami ozdobená (1533).
Nebeský žebřík
Modlitby byly chápány jako stupně žebříku, po nichž duše vystupuje do nebes. "Nebeský žebřík jako pojem je symbolickým vyjádřením hledání boha. Modlitební knihy dříve tvořily běžnou a bohatě zastoupenou součást historických knihoven," uvedl ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.
Modlitební knížka Ladislava Pohrobka sloužila především k modlitbám, ale mladý král se z ní učil také dobrým mravům, a to díky ilustracím, jimiž je rukopis opatřen. Ty zobrazovaly mladého krále v nejrůznějších situacích, a byly tak praktickým návodem, jak vést správný život, modlit se, učit či dávat almužny. Zpodobnění Ladislava Pohrobka je údajně velmi přesné, vykresluje ho jako plavovlasého mladíka se světlou pletí, což byl zřejmě následek nemoci, kterou trpěl. Leukémie se mu pak stala osudnou ve velmi mladém věku.