Údajně největším městečkem z perníku se může každoročně o Vánocích pochlubit norský přístav Bergen.
V letošním roce čítá na dva tisíce perníkových staveb zdobených cukrovou polevou, které jsou zmenšenými kopiemi známých budov v Bergenu a okolí, včetně typického norského dřevěného kostela. Na tvorbě atrakce, která v předvánočním čase přitahuje mnoho návštěvníků, se podílí řada místních obyvatel, škol, školek i firem. Příspěvky jsou dobrovolné a veškerý výtěžek putuje na podporu tří světových charitativních organizací, které pomáhají dětem, píše časopis Forbes.
Stavění perníkového městečka, v němž nechybí ani historické hanzovní domy, vlaky, auta, lodě či lidské postavy, se v Bergenu odehrává od roku 1991. Městečko se pro návštěvníky otvírá v polovině listopadu a přístupné bývá až do začátku ledna. Děti mladší 12 let mají vstup zdarma, stejně jako všichni ti, kdo se do pečení a zdobení perníku zapojili. Mezi nimi letos nejsou pouze Norové; perníkové domky pro městečko připutovaly také z Německa, Lotyšska, Británie či Itálie.
Bergenem se v poslední době inspirovala i další norská města. Jihonorský Stavanger letos ohlásil, že v budoucnu hodlá Bergen co do počtu perníkových staveb překonat. Zatím ale má jeho městečko budov jen desetinu, zhruba 200.
Perníčky jsou ve Skandinávii neodmyslitelnou součástí vánočních oslav. Spousta rodin v Norsku a dalších severských zemích peče perníčky podle vlastního receptu, jiné si přípravu zjednoduší koupí hotového těsta, které je k dostání všude včetně supermarketů.
The World's largest Gingerbread Town opened in #Bergen today. And it is truly magical! #Pepperkakebyen pic.twitter.com/9YK4V7vFvP
- visitBergen (@visitBergen) November 17, 2018
Perníkové městečko v Bergenu bylo původně pouze malým exponátem, který tvořil součást takzvané vánoční farmy s živými zvířaty, vánočními skřítky a s aktivitami pro děti v místním nákupním centru. "Myslím si, že v roce 1991 si nikdo nedokázal představit, že se takové městečko rozroste do dnešních rozměrů," uvedl v rozhovoru s listem Bergensavisen bývalý bergenský starosta Bengt Martin Olsen.
V roce 2009 visel osud bergenského perníkového městečka na vlásku, když jeho značnou část zničil krátce po otevření expozice dvacetiletý mladík. Policie ale muže brzy zadržela a díky obrovskému úsilí místních obyvatel byla atrakce znovu otevřena.