Nejvyšší budova světa Burdž Chalífa se otevřela přesně před deseti lety. Obrovský betonový kolos vyrostl v Dubaji ve Spojených arabských emirátech (SAE). Dominance mrakodrapu se ale blíží svému konci. V tomtéž městě se totiž staví ještě vyšší budova.
Psalo se datum 21. září 2004, když započala stavba ambiciózního projektu amerického architekta Adriana Smithe. Zhruba za tři a půl roku už držela prvenství v kategorii nejvyšší stavba světa, k jejímu definitivnímu dokončení včetně antény na samém vrcholu pak došlo v lednu 2009.
Slavnostní den otevření ale přišel až o rok později, konkrétně 4. ledna 2010. Původně měl mrakodrap nést jen název Dubajská věž, nakonec byl pojmenován po prezidentovi SAE Chalífu bin Saíd Ál Nahjánovi - Burdž Chalífa. Její výška dosahuje závratných 828 metrů, což je ekvivalent čtrnácti Petřínských věží. Výšku budovy přitom developeři dlouho tajili, aby zamezili případnému vzniku konkurenčního projektu, který by mohl kolos překonat.
V mrakodrapu je v provozu celkem 57 výtahů, na jejichž výstavbě má podíl také pardubická firma Pega Hoist. Na 37 patrech se tam rozprostírá Armani Hotel, dalších 63 pater pak náleží celkem sedmi stům luxusních bytů. V 78. patře je bazén, zbytek budovy zaplňují restaurace a kanceláře.
BURDŽ CHALÍFA |
Výška: 828 metrů (základy 50 metrů hluboko) |
Počet pater: 189 pater (163 pro běžné užití) |
Počet schodů: 2909 (z přízemí do 160. patra) |
Postaveno z 330 tisíc metrů krychlových betonu a 39 tisíc tun oceli |
Náklady: 1,5 miliardy dolarů |
Dubai Creek Tower
Dekádu trvající rekord Burdž Chalífy jakožto nejvyšší budovy světa ale brzy přestane platit. V Dubaji jí totiž roste ještě masivnější bráška - Dubai Creek Tower -, jehož výška bude minimálně o sto metrů vyšší. Developerská společnost Emaar Properties drží přesné číslo pod pokličkou ze stejných důvodů jako kdysi při stavbě Burdž Chalífy.
S budováním věže začala v říjnu 2016. V polovině roku 2018 se ale stavební práce na nějaký čas zastavily, což ohrožuje původní plán dokončení stanovený na podzim 2020 ještě před zahájením Expo 2020, které v Dubaji začíná 20. října.
Dubai Creek Tower navíc není jediným mrakodrapem aspirujícím na překonání výšky Burdž Chalífy. Stejný cíl si dali také v Saúdské Arábii, kde je architektem plánované stavby Jeddah Tower již zmíněný Adrian Smith. Neočekává se však, že výška této stavby překoná Dubai Creek Tower, informuje server thetowerinfo.com.
Ten zároveň upozorňuje, že i když média a široká veřejnost budou nejspíš Dubai Creek Tower uznávat jako nejvyšší budovu světa, podle mezinárodní organizace Rady pro vysoké budovy a městská stanoviště tomu tak oficiálně nebude. Podle jejích kritérií totiž musí být budova alespoň z padesáti procent obyvatelná, což tahle stavba zřejmě nesplní.
DUBAI CREEK TOWER |
Výška: 928-1400 metrů (základy 75 metrů hluboko) |
Předpokládaný počet pater: 210 |
Předpokládaný konec stavby: 2020-2021 |
Náklady: 1 miliarda dolarů |