Jihoafrický gin Indlovu Gin se může pochlubit velmi speciální přísadou, kterou je sloní trus. Tvůrci nápoje, Les a Paula Ansleyovi, tvrdí, že to není žádný trik.
Nápad dostali před rokem poté, co zjistili, že sloni konzumují různé druhy ovoce a rostlin a stráví jich méně než třetinu, uvedla agentura AP.
Když manželé Ansleyovi navštívili safari, vyslechli zajímavé povídání strážce o trávicím procesu slona. Les Ansley tvrdí, že za několik týdnů ho vzbudila jeho žena uprostřed noci s nápadem, proč nevyžít toho, že ve sloním trusu se nachází úžasná rozmanitost různých rostlin pro výrobu ginu. Tehdy ji na to ospale odpověděl: "OK, pustíme se do toho, uvidíme, jak to dopadne."
První zásilka sloního trusu jim přišla poštou z parku, ve kterém byli na safari. Pak následovalo období pokusů a omylů, než se manželům, kteří jsou oba vědci, podařilo vypracovat proces výroby ginu. Nyní již sbírají trus sami a holýma rukama.
Jedinečný suvenýr
Chuť svého ginu popisují jako "příjemnou, dřevitou, téměř kořenitou, zemitou". Chuť se podle nich mění podle ročního období a lokace. Lahve ginu jsou značené datem a souřadnicemi, které označují místo, kde byl trus sbírán. Lahev se prodává zhruba za 500 randů (780 korun) a název pochází ze zuluštiny, kde výraz "indlovu" znamená slon.
A jak vypadá samotná produkce? Na výrobu 3000 až 4000 lahví ginu je potřeba zhruba pět velkých pytlů trusu. Ten se nejprve usuší a rozdrobí a pak vymyje, aby se odstranily nečistoty a písek. Nakonec zůstanou pouze nestrávené zbytky ovoce, květů, listů a kůry. Ty se sterilizují a znovu usuší. Nakonec se zbytky vylouhují v ginu.
Gin často kupují turisté, kteří hledají jedinečný suvenýr a příběh, který by mohli vyprávět po návratu domů, uvádějí Ansleyovi. Jejich gin se proto kromě internetu prodává v ubytovacích zařízeních na safari či v bezcelních obchodech.