Jednou z největších tradic Halloweenu je vyřezávání dýně. Letos se však zejména ve Velké Británii uchytil nový trend: místo nebezpečné manipulace s nožem se dýně malují. Informuje o tom server The Telegraph.
Charitativní organizace, umělci nebo i celebrity. Ti všichni varují před nebezpečným vyřezáváním dýní do strašidelných podob, kterého se děti rády účastní. Místo výroby tradiční dýně zevnitř osvětlené svíčkou (Jack-o'-lantern) tak podporují jinou činnost - malování na tuto oranžovou kulatou zeleninu.
"Halloween se stal hodně populárním svátkem, své malé děti ale samozřejmě nenecháte hrát si s nožem," říká Kate Elgoodová, umělkyně a matka pětiletého syna Maxe. Místo řezání tak se synem na dýně maluje. "Neexistuje žádné kreativní omezení v malování dýní, jen se do toho musíte dostat. Nabarvená dýně navíc vydrží déle než ta, kterou jste vyřezávali," vyzdvihuje pozitiva.
K trendu malování se přidala například také oscarová herečka Reese Witherspoonová, která sdílela své namalované dýně na instagramu. "Ne všechny dýně musí být vyřezané," komentovala.
Dalším vyzdvihovaným pozitivem je absence svíčky, která se vkládá dovnitř vyřezané dýně. Místo toho stačí dýni namalovat fluoreskujícími barvami. Mimo jiné tím odpadá hrozba vznícení. V minulosti několik případů ukázalo, že kostýmy mohou po zavadění o svíčku snadno vzplanout během pár sekund. To se stalo například osmileté dceři britské televizní moderátorky Claudie Winklemanové, která nakonec místo trick-or-treating skončila v nemocnici.
ČÍSLA A ZAJÍMAVOSTI |
Jen ve Velké Británii se útrata za dýně na Halloween vyšplhá až k 29 milionům liber (přibližně 858 milionů korun). Přitom kolem 60 procent lidí vnitřek vyřezané dýně nezkonzumuje, ale vyhodí, píše BBC. |
V USA mají Američané letos za dýně utratit kolem 377 milionů dolarů (zhruba 8,6 miliardy korun). Průměrná cena za jednu dýni je 2,6 dolaru (přibližně 59 korun). Kolem 44 procent lidí má pak v plánu dýni proměnit v Jack-o'-lantern, tedy vyřezat z ní dužinu a osvítit svíčkou zevnitř, uvádí server finder.com. |
Světový rekord zapsaný v Guinessově knize rekordů ohledně největší Jack-o'-lantern drží z roku 2010 Scott Cully z Bronxu v New Yorku. Jeho kus vážil 821,23 kilogramu. |
"Klíčem k udržení dětí v bezpečí během tohoto období je na ně přiměřeně dohlížet," radí Královská společnost pro prevenci nehod, jež kromě ostří nožů varuje také právě před lehce hořlavými kostýmy.
"Pokud vyřezáváte dýni, potom musí být vaše děti zacházet s noži vždy velice opatrně, zejména ty malé," tvrdí Matthew Hann z charitativní organizace Home-Start UK. Místo vyřezávání navrhuje, aby děti raději z dýně vydloubávaly dužinu a semena.