Záměrem Václava Dohnalíka z Lazníků u Přerova je sestavit kolekci prototypů či zapomenutých exemplářů historických motocyklů. Prozatím vytvořil deset papírových modelů známějších motorek z první poloviny 20. století.
Pracoval na nich čtyři roky. Nevsadil na předtištěné modelářské polotovary, ale vlastní originální postup, při kterém motorky vznikají z obyčejné čtvrtky papíru. Nad každou strávil sedmapadesátiletý modelář, kterého živí práce slévače, asi 500 hodin. Kolekci v úterý registrovala Agentura Dobrý den v Pelhřimově jako nový český rekord.
Papírové, asi třiceticentimetrové motocykly mají věrné barevné provedení a detaily. Protože Dohnalíka jemná práce baví, vybírá si konstrukčně složité motory. Obvykle je sestavuje jako první. "Pokud se nepovede motor, nemá cenu ani pokračovat," řekl. Jeho dokonale provedenou práci a novátorský přístup už ocenili na dvou modelářských výstavách.
K dokonalosti modelů hledal Dohnalík cestu delší dobu. Než vznikla sbírka deseti motorek, vytvořil řadu zkušebních kusů. Výzvou byly mimo jiné pneumatiky. Původní příliš ploché realitě moc neodpovídaly. Dnes mají jeho papírové motorky správné obutí se zaobleným tvarem. Jejich dezén tvoří na 300 samostatně lepených drobných kousků.
Ve sbírce, která je od úterka rekordní, je i jeden bicykl. "Vybral jsem si ho proto, že nemá řetěz, ale kardanový převod. On se totiž ten řetěz dělá z papíru dost těžko," řekl Dohnalík. Jeho nejoblíbenějším modelem je motocykl PMZA 750 z roku 1935.
Plánovaná kolekce mimořádných exemplářů by měla obsahovat i prototyp motorky přerovské společnosti Skácel Dubina. Zatím mu k ní ale chybějí podklady. "Mám jen jednu fotografii a hlavně potřebuju zjistit, co tam bylo za motor," řekl Dohnalík. Protože pátrání v muzeích bylo neúspěšné, čeká ho zřejmě setkání s příbuznými původních majitelů.