V malawském národním parku Liwonde bylo vypuštěno do přírody 17 nosorožců dvourohých, poslaných z Jihoafrické republiky.
Malawská nadace na ochranu přírody informovala, že jde o jeden z největších mezinárodních přesunů divokých zvířat a že hlavním smyslem je zajistit ohrožené populaci těchto lichokopytníků v Malawi genetickou rozmanitost, která ji bude lépe chránit před nemocemi.
Peter Fearnhead ze soukromé nadace African Parks, v jejímž čele stojí britský princ Harry, řekl, že Malawi usiluje o zajištění bezpečnosti divoké zvěře a že k opatřením přijatým proti pytlákům patří i zapojení britských vojáků do ostrahy rezervací. "V širším měřítku ochrana zahrne hlídkování ze vzduchu, denní hlídky strážců a uplatnění moderní technologie, která umožní stopování," řekl Fearnhead.
Skupina 17 nosorožců, která se ve středu ocitla v parku v Malawi, měla za sebou osmihodinovou cestu. Po odchycení v JAR musela zvířata zůstat šest týdnů v karanténě a pak byla letecky přepravena do svého nového domova. Operace se zdařila díky spolupráci Světového fondu na ochranu přírody (WWF) a vlád Malawi a JAR.
Černý trh
Nosorožci v Malawi dočasně zmizeli v roce 1981, ale v roce 1993 tam byla čtyři zvířata znovu dovezena. Jaký je početní stav nyní, úřady odmítají zveřejnit z bezpečnostních důvodů - nosorožci, kteří jsou pro své rohy žádaní zejména v Asii, zůstávají stále kýženým cílem pytláků. Kilogram rohů stojí na asijském černém trhu až 55 tisíc eur (1,4 milionu korun).
Podle WWF žilo v roce 1993 v subsaharské Africe pouze 2470 nosorožců dvourohých, díky ochráncům přírody se jejich dnešní stav odhaduje na zhruba dvojnásobek.
Park Liwonde leží na jihovýchodě Malawi a do tamních konzervačních aktivit je zapojen princ Harry, napsala agentura Reuters.