Před rokem, 28. dubna 2019, dosáhl americký výzkumník Victor Vescovo při ponoru na dno Mariánského podmořském příkopu v Tichém oceánu rekordní hloubky 10 928 metrů, čímž překonal rekord Švýcara Jacquese Piccarda a Američana Donalda Walshe z ledna 1960.
Texaský investor a bývalý námořní důstojník Vescovo při ponoru našel nové druhy živočichů.
Oblast, kde americký výzkumník sestoupil, se nachází zhruba 400 kilometrů jihozápadně od ostrova Guam. Z hladiny se expedice účastnil i Walsh, který se společně s Piccardem na stejném místě ponořil v roce 1960. V batyskafu Trieste dosáhli hloubky 10 916 metrů. V historii se na dno Mariánského příkopu podíval už jenom jeden další člověk - v roce 2012 se na stejném místě potopil režisér velkofilmů Titanic nebo Avatar James Cameron.
V místě zvaném Challenger Deep strávil Vescovo čtyři hodiny. Na místě našel čtyři dosud neznámé druhy různonožců, tedy korýšů podobných krevetám. Kromě mořské fauny zahlédl ale i plastový sáček a obaly od sladkostí. "Velmi mě zklamalo, že jsem na nejhlubším místě v oceánu viděl zřejmé důkazy lidského znečišťování," prohlásil Vescovo.
S ponorkou DSV Limiting Factor tehdy podnikl celkem čtyři ponory v Mariánském příkopu a získal přitom vzorky živočichů i hornin a jedinečné záběry z hlubin. Součástí expedice bylo i z posbíraných vzorků zjistit, zda obsahují mikroplasty.