Zatímco páteční modlitba pomalu končí, věřící pozorují Fakhryho Affana, jak řídí nad jejich hlavami dron a fotografuje mešitu Suada na indonéském ostrově Sulawesi.
Affan stojí v čele týmu tisícovky "lovců mešit", kteří už několik let pročesávají indonéské souostroví. Chtějí totiž dát světu odpověď na otázku, kolik mešit existuje v největší muslimské zemi světa, píše agentura AFP.
"Jen Bůh ví, kolik je přesně v Indonésii mešit," žertuje bývalý indonéský viceprezident Jusuf Kalla. "Někteří říkají, že kolem milionu," dodává.
Tým Fakhryho Affana zatím napočítal 554.152 mešit. Mezi nimi je 258.958 velkých a 295.194 menších o kapacitě do 40 osob. Započítávány nejsou modlitebny přístupné ve většině velkých staveb. Počítání, které začalo v roce 2013, je nyní hotovo ze 75 procent. Při dřívějším oficiálním sčítání bylo registrováno více než 740.000 mešit. Už toto provizorní číslo posunulo Indonésii před Indii, kde je kolem půl milionu mešit, a Bangladéš, kde jich je asi 300.000.
Vysoká čísla nejsou nijak překvapivá, neboť 90 procent ze 260 milionů obyvatel Indonésie jsou muslimové. Jde o největší muslimské společenství na světě. V metropoli Jakartě je mešita Istiqlal, největší v jihovýchodní Asii s kapacitou 200.000 věřících.
Spočítání všech svatostánků je však pro tým ministerstva pro náboženské záležitosti herkulovským úkolem. Pročesat musí souostroví o asi 17.000 ostrovech, kde se stále stavějí nové mešity.
Když Fakhry Affan získá hlavní informace o zelenobílé mešitě Suada ve městě Mamuju, která může pojmout 3000 věřících, vyšle záběry z dronu do internetové databanky.
Vláda rovněž pracuje na aplikaci Info Masjid, aby věřící mohli nejbližší mešitu najít přímo na svém smartphonu.
Někteří věřící, jako Nur Salim Ismal z Mamuju, doufají, že sčítání umožní větší finanční transparentnost. "Mešity často spravují velké částky peněz, které jim darovali věřící, a měli bychom vědět, jak se používají," říká.
Sčítání mešit je zároveň prostředkem, jak kontrolovat radikální ideologie. "Ty se mohou objevit všude a mešity jsou místem, kde se mohou nejsnáze šířit," poznamenává Fakhry Affan. "Chceme si ověřit, zda jsou všichni imámové a mešity umírnění, protože indonéský islám je umírněný," vysvětluje.
Dávná tradice tolerance indonéského islámu byla vystavena v posledních letech zkoušce, neboť sílí vliv konzervativních či dokonce extremistických proudů islámu.
Vynořily se desítky skupin odvolávajících se na Islámský stát a indonéské zpravodajské služby loni odhalily desítky mešit, kde se hlásal radikální islám a násilí proti "nevěřícím".
Indonéský ministr bezpečnosti Wiranto byl loni těžce zraněn při útoku dvou radikálních muslimů. V roce 2018 při sebevražedných útocích proti kostelům ve městě Surabaya zahynul tucet osob.
Indonéský viceprezident Ma'ruf Amin oznámil, že vláda bude vydávat imámům povolení, aby se tak omezil vliv radikálních směrů.
"Vláda nese odpovědnost za dohled nad všemi indonéskými mešitami," zdůrazňuje Ali Munhanif, expert na politický islám.
Tým Fakhryho Affana předpokládá, že letos svou práci dodělá. "Je to ale vlastně nikdy nekončící úkol," připouští Affan. "Je sice vzácností, když se některá mešita uzavře, ale nové vznikají bez ustání," dodává.