Vědci v Kanadě objevili "bratříčka" slavného Tyrannosaura rexe. Nový druh tyranosaura zvaný Thanatotheristes degrootorum dostal přezdívku "Reaper of Death" (Sklízeč smrti). Zprávu přinesly servery BBC a The Independent.
"Sklízeč smrti" se na Zemi pohyboval v období křídy zhruba před 80 miliony lety. Jde tak o nejstaršího tyranosaura, který kdy byl na území Severní Ameriky objeven. Dosahoval výšky kolem 2,4 metru a podobně jako další tyranosauři měl protáhlou tlamu s velkými zuby připomínajícími nože měřící víc než sedm centimetrů.
Latinský název masožravce, který mu vědci z Univerzity v Calgary dali, odkazuje k řeckému bohu smrti Thanatovi. "Vybrali jsme jméno, které ztělesňuje to, co tento tyranosaurus jako jediný známý velký predátor své doby v Kanadě představoval - sklízeče smrti. Přezdíváme mu tak Thantatos," řekla paleontoložka Darla Zelenitsky, spoluautorka studie.
Fragmenty zkamenělé lebky dinosaura našel v roce 2010 na jihu Alberty John De Groot, farmář s amatérskou vášní pro paleontologii. "Čelisti byly naprosto ohromující. Věděli jsme, že jde o něco speciálního, protože jsme zřetelně viděli zkamenělé zuby," vzpomínal.
Jde o první nález tyranosaura v Kanadě po padesáti letech. V sedmdesátých letech tam vědci nalezli fosilie jiného druhu tyranosaura zvaného daspletosaurus. Thanatotheristes degrootorum je tak vítaným doplňkem do vědecké sbírky. "Tento objev je důležitý, neboť vyplňuje mezeru v našem pochopení evoluce tyranosaura," citoval The Independent Françoise Therriena, kurátora paleontologického muzea Royal Tyrrell Museum.
Tyranosauři byli ve své době dominantními dravci na Zemi, než před 65 miliony lety vyhynuli. "Relativně vzato existovalo velmi málo druhů tyranosauridů. Vzhledem k povaze potravinového řetězce byli tito velcí predátoři ve srovnání s býložravými nebo rostlinnými dinosaury vzácní," doplnila paleontoložka. Studie jejího týmu byla publikována v odborném časopise Cretaceous Research.
New spices of Tyrannosaurus rex named ‘Reaper of Death’ is found in Canada https://t.co/0Zs3dTqoLB pic.twitter.com/XByGp7cfUS
- readsector (@readsector) February 10, 2020
Evropské objevy
V Evropě se žádný tyranosaurus nenašel. Největším nalezeným masožravým dinosaurem je tak druh Torvosaurus gurneyi, který žil zhruba před 150 miliony lety. Ostatky našel v roce 2003 v Portugalsku nedaleko Lisabonu amatérský hledač fosilií. Torvosaurus měřil až deset metrů na délku. Pro srovnání - tyranosaurus měl kolem 12 metrů.
Vůbec největší dinosaurus, který se kdy v Evropě našel, je Turiasaurus riodevensis ze zástupců býložravých. Žil v jurském období před 150 až 140 miliony let a na výšku měřil 30 metrů. Jeho zkamenělou lebku našli španělští paleontologové v roce 2005 v oblasti Teruelu. V následují dekádě tam pak našli další fragmenty, až nakonec poskládali 55 procent celé kostry.
Pro zajímavost, Česko se mnoha dinosauřími nálezy pyšnit nemůže. Naposledy u nás byla objevena kost dinosaura z čeledi Inguanodontidae, stará asi 95 milionů let. V květnu 2003 ji nedaleko Kutné Hory našel lékař, který původně pátral po trilobitech. Ve stejné lokalitě pak byly v letech 2004 a 2005 odkryty další pozůstatky pravěkých ještěrů.