Skanzen Veselý kopec v Hlinsku na Chrudimsku v sobotu zahajuje vánoční výstavu. Lidem přiblíží atmosféru Štědrého večera od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Řekla to ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová.
"Lidé se dozvědí, jaká je historie strojení vánočního stromečku, jak se vyvíjely ozdoby nebo co nesmělo chybět na štědrovečerním stole. Ale také zda a případně jaké vánoční dárky mohly děti v minulosti dostat," řekla Vojancová.
Mnoho zvyků se dochovalo dodnes, i když tehdy byly Vánoce na vesnici skromnější, než jsou dnes. Po postním dni následovala večeře, lidé si vařili hlavně pokrmy z mouky, luštěnin a hub. Hlavním chodem byla na Horácku na konci 19. století vánočka a omáčka, vařila se ze sušeného ovoce.
Na vesnicích byl stromek součástí Vánoc až později, do vesnického prostředí se dostal na konci 19. století, víc se ale rozšířil až po první světové válce. Lidé ho zdobili jablky, ořechy, šiškami nebo ozdobami z papíru.
Pro vánoční období jsou typické názvy třesolka nebo svět. Děti dostávaly takto pojmenované stavbičky z ovoce, rodiče jim je zpravidla kupovali na trzích. Dnešní podoba Štědrého večera se ustálila kolem poloviny 20. století, kdy již dostávali dárky i dospělí. Hlavním chodem večeře byl kapr.
Koledy i lidoví výrobci
Vánoční výstavu, která potrvá do 8. prosince, o víkendech zpestří kulturní program. Znít budou vánoční koledy. Tuto neděli pak potkají návštěvníci ve skanzenu mikulášský průvod.
"Každý den trvání výstavy budou pozvaní lidoví výrobci předvádět výrobu vánočních předmětů, ozdoby a hračky z přírodnin, korálkové ozdoby, malování skleněných ozdob. Budou péct perník tlačený do forem," uvedla Vojancová.