Vědci objevili brouka, který se živí na toxických plastech. Vylučuje bakterii, které "chutná" polyuretan, jenž je těžce recyklovatelný a z něhož se každoročně vyrábí miliony tun plastů. Přesto je ještě příliš brzy na to, aby se bakterie využívala ve velkém měřítku. Zprávu přinesl server The Guardian.
Sportovní obuv, dětské plenky, kuchyňské houby nebo pěnová izolace. Tyhle plastové výrobky končí na skládkách, protože je obtížné je recyklovat. Při jejich rozkladu dochází k velkému uvolňování toxických a karcinogenních látek, jež zabíjí většinu bakterií. Netýká se to však nově identifikovaného kmenového druhu pseudomonas bacteria, uvádí vědci v časopise Frontiers in Microbiology.
Bakterie snáší vysoké teploty a kyselá prostředí, takže v prostředí těchto plastů nejen přežívá, ale dokonce se na nich živí, odhalil prvotní výzkum. Vědci ale zároveň velké nadšení krotí, druh musí ještě důkladně prostudovat, než se začnou soustředit na možnost jak ji využít k odstraňování velkého množství odpadního plastu.
"Tato zjištění představují důležitý krok v možnosti opětovného použití těžce recyklovatelných polyuretanových produktů," řekl Hermann Heipieper z Helmholtzova ústavu pro environmentální výzkum v německém Lipsku. Podle něj to může trvat i celou dekádu, než by se bakterie mohla začít využívat ve velkém měřítku. Vědci se teď soustředí na identifikaci konkrétních genů brouka. Právě ty totiž kódují enzymy, které polyuretan rozkládají.
S podobným případem se vědecká obec setkala už před dvěma lety, kdy anglický tým z Centra pro inovaci enzymů na Univerzitě v Portsmouthu omylem vytvořil mutantní enzym, který dokáže rozkládat PET láhve.
Profesor tohoto vědeckého týmu John McGeehan tak nový objev kolegů z Německa chválí. "Rozklad určitých polyuretanů může uvolňovat toxické přísady, s nimiž je třeba zacházet opatrně. Tato výzkumná skupina objevila kmen, který dokáže některé z těchto chemikálií zvládnout. I když je čeká ještě mnoho práce, tak se jedná o vzrušující a nezbytný výzkum, který poukazuje na sílu přírody a dává nám šanci najít cenné biokatalyzátory. Pochopení a využití těchto přírodních procesů otevře dveře inovativním řešením recyklace," uvedl.