Vystoupat na vrchol Mount Everestu je jistě velký sen mnoha lidí. Co takhle ale navštívit naopak nejhlubší místo na Zemi, prohlubeň Challenger nacházející se v hloubce necelých 11 tisíc metrů v Mariánském příkopu?
Výpravu do nejhlubšího místa světových oceánů v rámci nadcházející expedice poskytuje cestovní společnost EYOS Expeditions ve spolupráci s potápěčskou společností Caladan Oceanic. "Obyčejným" zástupcům veřejnosti tímto nabízí velice vzácnou příležitost, neboť dosud místo navštívilo jen sedm lidí na světě. Mezi nimi byl třeba režisér Titaniku a Avataru James Cameron.
Získat tohle privilegium ale pochopitelně nebude snadné. Podle zdrojů CNN se dostane jen na tři lidi s tím, že "kdo dříve přijde, dříve mele". Druhou věcí je cena. Ačkoli EYOS Expeditions oficiální částku nezveřejnila, zdá se pravděpodobné, že minimálně překročí 100 tisíc dolarů (takřka 2,5 milionu korun). Mezi stem až dvěma sty tisíci dolary totiž stála také třeba expedice k troskám potopeného Titaniku.
"Buďte mezi prvními 15 lidmi, kteří dosáhnou na dno prohlubně Challenger hluboké 10 928 metrů. Na Everestu byly čtyři tisíce lidí, ve vesmíru 562 a jen sedm jich doposud bylo v prohlubni Challenger," láká cestovka zájemce ve svém příspěvku na facebooku. Vyvolení potápěči budou nazýváni jako Mission Specialists a na mořském dně stráví celkem čtyři hodiny.
I na Měsíci bylo více lidí
"Jde o nejexkluzivnější destinaci na Zemi. Dodnes byly na dno Challengeru vypraveny jen tři expedice. Na Měsíci bylo více lidí než na dně oceánu," řekl Rob McCallun, jeden ze zakladatelů EYOS s tím, že expedice proběhne někdy v červnu. Odstartuje z vesnice Agat na americkém území Guam, přičemž jeden den potrvá cesta přes oceán až k Mariánskému příkopu.
Výprava proběhne ve speciální ponorce od potápěčské firmy Caladan Oceanic. Její tlaková odolnost byla testována v komoře o ekvivalentu 14 tisíc metrů a dno Mariánského zákopu už navštívila pětkrát. Podle vyjádření EYOS jde o jediné takové "vozidlo", které vydrží více cest do hlubiny. "Lidé v ponorce jsou kompletně chráněni titanovou sférou o tloušťce 90 nanometrů a vůbec nevnímají žádné změny tlaku ani fyziologické stresy," stojí v prohlášení společnosti. Otázka je, jak plány ovlivní aktuální celosvětová krize spojená s koronavirovou epidemií.