V sobotu uplynulo 90 let od přejmenování tureckého města Konstantinopol na Istanbul.
Město, označované za bránu Orientu, vzniklo již v dobách antiky. Nejdříve proto bylo pojmenováno Nova Roma (Nový Řím), brzy však bylo přejmenováno podle vládce Konstantina I. jako Konstantinopol. Ve slovanském prostředí se od 9. století užívalo také pojmenování Cařihrad.
Jaká další města se v průběhu posledního století přejmenovala?
• Poslední změna názvu významného města se odehrála loni v Kazachstánu, kde se metropole přejmenovala z Astany na Nur-Sultan. Město původně vzniklo v roce 1830 jako kozácká osada Akmolinsk, kterou sovětští komunisté v roce 1961 přejmenovali na Celinograd. V letech 1992 až 1998, tedy již v nezávislém Kazachstánu, se město jmenovalo Akmola. Po rozhodnutí přesunout sem v roce 1997 hlavní město z Almaty (dříve Alma-Aty) se dočkalo v květnu 1998 názvu Astana.
• Z bývalých sovětských středoasijských republik změnilo v roce 1991 název hlavní město Kyrgyzstánu - z Frunze se stal Biškek, a již v roce 1961 se metropole Tádžikistánu Stalinabad přejmenovala na Dušanbe.
• V Asii také přejmenovala barmská vojenská junta v červnu 1989 metropoli Rangún na Yankoun, což je dřívější název (na Rangún město přejmenovali v polovině 19. století Angličané), Vietnamci zase v roce 1975 přejmenovali Saigon po komunistickém vůdci na Ho Či Minovo Město, indonéská Batavia se od 1942 nazývá Jakarta, názvy měst se také měnily v Indii (v roce 1995 se z Bombaje stalo Mumbáí a o rok později z Madrásu Čennaí).
• Dost změn se událo v Africe. Burundská Bujumbura se do roku 1962 nazývala Usumbura, konžská Kinshasa do roku 1966 Léopoldville, čadská metropole Ndjamena zase do roku 1973 Fort-Lamy. Ve stejném roce došlo k přejmenování gambijského hlavní města Bathurst na Banjul, o dva roky později se mosambický Lourenço Marques přejmenoval na Maputo a třeba zambijské Harare se do roku 1982 nazývalo Salisbury. A asi před 15 lety se plánovalo také přejmenování hlavního města Jihoafrické republiky Pretorie na Tshwane, dosud se tak ale nestalo.
• V Evropě se kromě přejmenování Konstantinopole na Istanbul před 90 lety (metropolí Turecka je ale od roku 1923 Ankara) měnil v roce 1925 název norské metropole Kristiania (původně Christiania) na Oslo, v roce 1992 se přejmenoval černohorský Titograd na Podgorici. V 90. letech také změnila název řada měst v bývalém SSSR (někdejší Leningrad je od roku 1991 zase Petrohrad, k původnímu názvu se vrátily i Jekatěrinburg (za SSSR Sverdlovsk) nebo Nižnij Novgorod (od roku 1932 Gorkij) či východním Německu, v posledních letech se přejmenovalo několik města na Ukrajině.
• Z českých větších měst je známá kauza moravského Zlína, který se v letech 1949-1990 nazýval Gottwaldov. K řadě změn názvů došlo již po vzniku Československa v roce 1918 (například v roce 1920 rozdělením Těšína na československou a polskou část vznikl Český Těšín či oddělením několika osad od rakouského Gmündu České Velenice), po skončení druhé světové války v roce 1945 (z Německého Brodu se stal Havlíčkův Brod, z Frývaldova Jeseník či z Falknova nad Ohří Sokolov), po roce 1948 a po roce 1990, kdy se vedle Zlína k původnímu názvu navrátili třeba obyvatelé městečka Krucemburk na Vysočině, která se od roku 1949 jmenovalo Křížová.