Záhadné mezihvězdné těleso, které vědci pojmenovali Oumuamua, je zbytek většího tělesa, patrně komety, která byla rozdrcena na kousky svou hostitelskou hvězdou. Přichází s tím nová studie publikovaná v časopise Nature Astronomy. S odkazem na ni o tom informoval server The Guardian.
Tmavý podlouhlý objekt ve tvaru cigarety se objevil v našem systému v roce 2017 a od té doby si s ním lámou vědci hlavu, neboť nedokážou jeho původ přesně vysvětlit. Oumuamua (slovo pochází z havajštiny a znamená posel) byla označena jako "skrytá kometa". Objekt ovšem vykazuje zvláštní hodnoty: oproti klasickým kometám totiž neuvolňuje moc plynů a prachu.
S novou teorií nyní přišel tým vědců z Paříže a Kalifornie, který tvrdí, že těleso je "aktivním asteroidem" pocházejícím z jiného, většího tělesa, které bylo rozerváno svou mateřskou hvězdou potom, co se k ní moc přiblížilo. Cigaretový úlomek se pak dostal až do mezihvězdného prostoru.
Vysvětlení procesu
"Většina planetárních těles se skládá z četných kusů skály, které se spojily pod vlivem gravitace. Můžete si je představit jako pískové hrady, které plují ve vesmíru," vysvětluje doktorka Yun Zhangová z Observatoire de la Côte d’Azur ve francouzském Nice. Společně s profesorem Dougem Linem z Kalifornské univerzity vytvořili počítačové modely, na kterých poukazují, jak k celému procesu vytvoření neobvyklého cigarovitového tělesa mohlo dojít.
Zhangová se navíc snaží vysvětlit další neobvyklost, a sice velkou rychlost tělesa. Podle ní se pod povrchem tělesa nachází zbytková ledová voda, která se při vstupu do Sluneční soustavy ohřála, což způsobilo akceleraci. "Oumuamuau můžeme nazývat jako aktivní asteroid," dodala. Vědci ve své studii tvrdí, že Oumuamua se zformovala ze zbytků komety nebo planety několikrát větší než Země. K vysvětlení Zhangové ohledně akcelerace ale lépe pasuje varianta s kometou.
K závěrům studie se pochvalně vyjádřil nezávislý odborník Alan Jackson ze Státní arizonské univerzity, který se na práci nikterak nepodílel. "S myšlenkou, že Oumuamua je fragmentem většího tělesa, které bylo roztříštěno průchodem poblíž své mateřské hvězdy, přišel už v roce 2018 Matija Ćuk. Tohle je první práce, která tuto myšlenku podrobně prozkoumává a přináší možné vysvětlení, jak Oumuamua vznikla a jaké má neobvyklé vlastnosti," řekl.