Zoo Praha dokončila Rákosův pavilon věnovaný vzácným exotickým papouškům. Opeřence tu návštěvníkům představí v prostředí kopírujícím jejich domovské krajiny. Výstavbu pavilonu inicioval chovatel exotického ptactva Stanislav Rákos, který v roce 2012 věnoval zahradě deset milionů korun na jeho výstavbu. Celá stavba stála 36,5 milionu korun, z toho sedm milionů korun zoo zaplatila z evropských dotací. Veřejnosti se otevře v sobotu, uvedli zástupci zoo na novinářském setkání.
Expozice se zastavěnou plochou 527 metrů čtverečních je rozdělena do sekcí podle místa původu ptáků. Představuje osm biotopů z Jižní Ameriky, Austrálie a jižní Asie. Návštěvníci budou procházet temnou chodbou a nahlížet do prosvětlených expozic. K pavilonu náleží také venkovní expozice.
V expozici je čtyřicet druhů ptáků, přes sto jedinců. Z nich dvacet druhů chová pražská zoo jako jediná v České republice, čtyři druhy jako jediná v Evropě. Jde například o přísně chráněného aru kobaltového - ti jsou jako jediní v zasklené expozici, ostatní ptáky je možné vidět přes jemné nerezové sítě, řekl kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl.
Pavilon je výjimečný také rostlinou skladbou. V expozicích je víc než sto druhů rostlin. Některé rostliny a stromy byly dovezeny z Nizozemska, například chlebovník, uvedl zahradník Eduard Chvosta.
U příležitosti otevření Rákosova pavilonu připravila zoologická zahrada zlevněné vstupné pro děti. Každou neděli do konce roku bude možné ke každé dospělé vstupence zakoupit dvě dětské za třetinu ceny.
Pražská zoologická zahrada v Troji návštěvníkům poprvé otevřela brány 28. září 1931. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Loni do ní přišlo téměř půl druhého milionu lidí, což byl třetí nejlepší výsledek od jejího otevření. Letos přivítala miliontého návštěvníka 20. srpna.