Prvními mláďaty, která se letos narodila v pražské zoologické zahradě, jsou beránek ovce kamerunské a želva tuniská, jejíž chov v zoo pochází z jedinců zabavených pašerákům.
Mládě ze zakrslého plemena ovce domácí se jako první v roce narodilo v pražské zoo i v minulých dvou letech. Sameček ovce kamerunské je spolu s matkou, která už jedno mládě úspěšně odchovala, k vidění v Dětské zoo v dolní části areálu zoo. V této expozici se selským statkem, kurníky a stájemi mohou návštěvníci některá zvířata krmit a pohladit si je. Ovce zde žijí od roku 2005 ve společném výběhu s lamami.
Želvám tuniským se narodilo jedno mládě v poslední den minulého roku a další ve středu. "Želvičky váží cca deset gramů a měří 3,4 centimetru. Ve vajíčku byly příčně složené podél švu, který vede prostředkem břicha, a budou se narovnávat několik dní. Inkubační doba při teplotě 31,5 stupně Celsia byla 71 a 72 dní," uvedl kurátor chovu plazů Petr Velenský. Obě mláďata jsou v zázemí, dospělé jedince mohou návštěvníci vidět v pavilonu Afrika zblízka v horní části areálu Zoo Praha.
Turistický cíl
Želva tuniská patří k nejmenším a nejpestřejším poddruhům želvy žlutohnědé. Výzkumy naznačují, že mimo Tuniska a nejzápadnějšího cípu Alžírska obývá tato želva ostrůvkovitě také Sardinii a Sicílii. Do Evropy ji zřejmě rozšířili Kartáginci nebo Římané v antické době.
Podle pražské zoo jsou želvy tuniské často nabízeny ke koupi turistům, zejména v severní Africe. Matku obou nynějších mláďat zabavili pašerákům na pražském letišti. "Lidé by si měli uvědomit, že je to nelegální, a tato zvířata nekupovat," varoval Velenský.
Pražská zoo patří k nejvíce navštěvovaným místům v Česku. Podle údajů agentury CzechTourism byla v roce 2018 s 1,43 milionu lidí třetím nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku. Víc návštěvníků měl jen Pražský hrad a lanová dráha na Petřín. Loni do pražské zoo zavítalo 1,456 526 lidí a o více než osm tisíc lidí tak padl její dosavadní rekord z roku 2016. Zahrada v Troji se poprvé otevřela 28. září 1931. Chová přes 670 druhů zvířat.