Za letošních prvních deset měsíců klesl prodej lihovin meziročně o 38 procent. Důvodem je zavření restaurací a hotelů a odliv zahraničních turistů a dělníků. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedla Unie výrobců a dovozců lihovin ČR. Tržby za prodej lihovin v gastronomii přímo v podnicích se vlivem karanténních opatření snížily do konce září o 2,2 miliardy Kč, stát vybral na spotřební dani o zhruba 240 milionů korun méně než loni.
"Uzavření Horeca segmentu v předvánočním období je pro nás velkou ranou. V gastronomii se prodá přibližně 50 procent celkové spotřeby lihovin. Tyto ztráty nejsou schopny vykompenzovat i mírně vyšší prodeje v maloobchodě. Zatímco konzumenti piva a vína přešli hojně na nákup těchto nápojů v maloobchodě, u lihovin je nárůst prodejů v tomto segmentu o hodně menší," uvedl výkonný ředitel unie Vladimír Darebník.
Podle údajů agentury Nielsen klesly tržby z prodeje lihovin v gastronomii do konce září o 2,2 miliardy, prodej v obchodech pak vzrostl o 200 milionů Kč, dodává unie. Stát podle organizace ale vybral "pouze" o 240 milionů korun méně na spotřební dani. Důvodem podle ní je zvýšení spotřební daně na lihoviny o 13,2 procenta, které začalo platit od letošního roku. "Prodejci se na konci roku 2019 předzásobili, což se významně projevilo na inkasu spotřební daně v lednu a v únoru, kdy částka za oba měsíce překročila 2,9 miliardy Kč. Splatnost spotřební daně je totiž 55 dní. Naopak v březnu až červenci v důsledku koronavirových opatření vybral stát vůbec nejnižší sumu za posledních šest let," dodal Darebník.
Spotřeba alkoholu podle Českého statistického úřad loni stoupla o půl procenta na deset litrů čistého lihu na obyvatele.
Česko se začne opatřeními odpovídajícími čtvrtému, tedy druhému nejhoršímu stupni protiepidemického systému řídit od pátku. Po dvou týdnech se proto na opětovné uzavření chystají restaurace, hotely, bazény a fitness centra, zoologické zahrady, památky či knihovny. Jejich provozovatelé sčítají ztráty, které jim podle nich vládní kompenzace zdaleka nepokryjí.