Rozchod může být náročný a emocionální bolest, která z něj plyne, může být tak silná, že má svůj vlastní klinický název - syndrom milostného traumatu, v angličtině známý pod zkratkou LTS. Ale těm, kteří se snaží vyléčit zlomené srdce, by mohla být k dispozici nová pomůcka. Výzkum ukázal, že nošení speciální soupravy na hlavu za 400 liber (přes 11.000 Kč), která poskytuje transkraniální stimulaci slabým proudem po dobu několika minut denně, může zmírnit utrpení, negativitu a deprese, které mohou doprovázet nevydařený vztah. Informoval o tom list The Guardian.
V rámci studie nosilo 36 dobrovolníků se syndromem milostného traumatu zařízení, které stimuluje mozek mírným proudem.
Dobrovolníci byli rozděleni do tří skupin, z nichž každá pět dnů nosila soupravu pro transkraniální (přes lebku) stimulaci stejnosměrným proudem po dobu 20 minut dvakrát denně. V jedné skupině byl proud zaměřen na dorzolaterální prefrontální kortex. Ve druhé skupině byl proud zaměřen na ventrolaterální prefrontální kortex. Ve třetí byla souprava vypnuta.
Obě cílené oblasti se podílejí na regulaci emocí. Předchozí studie naznačují, že existuje neuropsychologická souvislost mezi prožitky rozchodu a ztráty blízké osoby a že v ní hrají roli specifické prefrontální oblasti.
Syndrom milostného traumatu může způsobovat emoční strádání, deprese, úzkost, nespavost, výkyvy nálad, obsedantní myšlenky a vyšší riziko sebevraždy, stejně jako pocity nejistoty, bezmoci a viny.
U příznaků syndromu milostného traumatu je stimulace dorzolaterálního prefrontálního kortexu účinnější než stimulace ventrolaterálního prefrontálního kortexu, přestože u obou snížila a zlepšila depresivní stav i úzkost ve srovnání s falešnou skupinou, která neobdržela žádnou stimulaci. Vyplynulo to ze závěrů studie, kterou publikoval odborný časopis Journal of Psychiatric Research. Měsíc po ukončení léčby se dobrovolníci stále cítili lépe.