Výrazné snížení plicních funkcí zaznamenali lékaři Fakultní nemocnice Olomouc u některých pacientů po vyléčení z nákazy novým koronavirem. Specializovanou poradnu, kterou v dubnu pro lidi po prodělaném onemocnění covid-19 otevřela klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc, navštívilo už přes 250 pacientů. Snížení plicních funkcí bylo zaznamenáno u zhruba čtyř procent z nich. V pondělí to sdělil primář kliniky Milan Sova.
Všichni pacienti olomoucké poradny podle Sovy podstoupili důkladné vyšetření včetně funkčního plicního vyšetření, rentgenu hrudníku a základního vyšetření krve. U některých pacientů bylo také provedeno CT hrudníku. "U pacientů s prodělaným onemocněním covid-19 se nejvíce mluví o rozvoji plicní fibrózy nebo o snížení plicních funkcí. V naší skupině pacientů došlo k významnému snížení plicních funkcí u zhruba čtyř procent pacientů," uvedl Sova.
Nejvýznamnějším faktorem, který u lidí nakažených koronavirem určoval riziko pozdějšího snížení funkce plic, byl věk, rozsah onemocnění a nutnost dechové podpory během hospitalizace. "Předpokládáme, že u velké části pacientů se stav následně zlepší. Kontrola je nutná hlavně k tomu, abychom předešli nevratným změnám plicní tkáně, ke kterým může u některých pacientů dojít a my je můžeme léčit," uvedl Sova.
Přednosta kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Petr Jakubec upozornil, že spirometrii pro vyšetření plic má sice k dispozici řada specialistů včetně některých praktických lékařů, ale důležité měření difuzní kapacity oxidu uhelnatého je už méně rozšířené. "A právě tento parametr je často první známkou, že u pacienta může docházet k rozvoji plicní fibrózy. Naše klinika tak reaguje na aktuální potřebu pacientů, která značně přesahuje hranice celého Olomouckého kraje," řekl Jakubec.
Pacienti po prodělaném onemocnění covid-19 se do poradny ve FN Olomouc mohou objednat na telefonním čísle 588 442 929. Podmínkou jsou čtyři týdny od počátku onemocnění.