Před nákazou mutací delta a rozvojem bezpříznakového i příznakového onemocnění covid-19 chrání dokončené očkování z 50 až 60 procent. Vyplývá to ze studie vědců z Královské univerzity v Londýně, o které ve středu informovala agentura Reuters.
Ochrana před nákazou mutací delta a proděláním bezpříznakové nákazy je nyní po dokončeném očkování 49procentní, uvádí studie. Dokončené očkování z 59 procent chrání před symptomatickým průběhem onemocnění.
Studie neuvádí účinnost jednotlivých preparátů proti nákaze mutací delta. Británie uznává vakcíny schválené evropskými a americkými regulátory, tedy od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Její závěry naznačují o něco nižší účinnost, než jakou uvedl úřad pro veřejné zdraví Public Health England (PHE).
První data z květnových studií reálné účinnosti očkování ve Spojeném království uváděla, že dvě dávky vakcíny Pfizer/BioNTech z 88 procent chrání před symptomatickou nákazou mutací delta. O měsíc později skotští výzkumníci údaj revidovali na 79 procent. Izraelské ministerstvo zdravotnictví nedávno s odvoláním na vlastní data informovalo, že ochrana nakažení je nyní po očkování 39procentní, proti vážnému průběhu choroby 91procentní a proti hospitalizaci 88procentní.
Autoři studie REACT uvedli, že o něco nižší ochrana proti nakažení se dala očekávat, protože na rozdíl od PHE do své studie zahrnuli i náhodně vybrané jedince. Zjistili však téměř o polovinu větší účinnost proti nakažení než izraelští odborníci.
Ze studie rovněž vyplynulo, že lidé s dokončeným očkováním, u kterých se potvrdila mutace delta, měli nižší virovou zátěž, tedy množství viru v organismu infikovaného člověka, které obvykle určuje, jak moc je dotyčný nakažlivý.
Aktuální údaje se opírají o výsledky testů z období od 24. června do 12. července od více než 98 233 dobrovolníků. Mimo jiné potvrdily, že mutace delta se v Británii šíří převážně mezi mladými lidmi. Lidé ve věku pět až 24 let tvoří 50 procent všech potvrzených případů.