Začínající vegani se musí ujistit, že ve své alternativní stravě dokážou najít dostatečné množství vitaminu B12. Deficit vitaminu není mýtem, varují odborníci. Informoval o tom server BBC.
S blížícím se novým rokem obvykle přichází řada nových předsevzetí a snaha o nějakou radikální životní změnu. Například lednu se přezdívá Veganuary (od anglického názvu měsíce January, pozn. redakce), neboť spousta lidí se pokouší přejít na veganskou stravu.
Charitativní organizace The Vegan Society ale varuje před rizikem nízkého příjmu důležitého vitaminu B12. Veganská strava je sice bohatá na vlákninu a charakteristická nízkým příjmem cholesterolu, nicméně některé živiny včetně vitaminu B12 se při tomhle životním stylu získávají hůře. Nedostatek tohoto konkrétního vitaminu může vést ke vzniku neuropatie (brnění a necitlivost v oblasti rukou a nohou) či vyvolávat příznaky anémie (slabost, závratě).
Dospělý jedinec ho potřebuje kolem 1,5 mikrogramu denně. Získat ho může konzumací ryb, vajíček nebo mléčných výrobků. Naopak v ovoci, zelenině a obilovinách, tedy v obvyklé veganské stravě, ho nenajde. The Vegan Society proto doporučuje, aby vegani jedli cereálie nebo pravidelně užívali doplňky stravy.
Organizace a odborníci také naráží na rozšířené, žádným důkazem podložené zprávy šířící se zejména na sociálních sítích, jež uvádí, že vegani ve skutečnosti vitamin B12 nepotřebují. "Ze všech mikroživin je zrovna vitamin B12 ten, o který se nejvíce bojíme. Znepokojuje mě, že mnoho lidí si myslí, že jeho deficit je jen mýtus," řekl Tom Sanders bývalý profesor výživy a dietetiky na univerzitě King's College London.
O tom, jaký vliv má veganská strava na zdraví člověka, neexistuje příliš velké množství dostatečně obsáhlých studií. Dosavadní zjištění poukazují na to, že vegani mají nižší riziko vzniku nadváhy, cukrovky a srdečních onemocnění. Na druhou stranu jsou ale více ohroženi křehčími kostmi a častějšími frakturami. Nedávná studie navíc naznačila zvýšené riziko hemoragické mrtvice.
"Ať už jste vegani nebo ne, tak nutriční plán je pro každého nezbytný. Stát se veganem je příležitostí dozvědět se více o výživě a o roli obohacených potravin a doplňků. Vegané například získávají vitamin B12 právě z potravinových doplňků. Pokyny k tomu jsou k dispozici na našich stránkách," uvedla dietetička Heather Russellová z The Vegan Society.