Kdyby byl Michael Phelps zemí, v historické tabulce olympijských her podle hodnoty medailí by za sebou nechal více než 150 států včetně Jamajky, Etiopie, Argentiny, Íránu či Rakouska.
Fenomenální americký plavec vybojoval pod pěti kruhy 23 zlatých, tři stříbra a dva bronzy a stal se suverénně nejúspěšnějším olympionikem všech dob. "Střela z Baltimoru" má na kontě rovněž 26 titulů mistra světa, devětatřicetkrát překonal světový rekord. Jedna z největších sportovních ikon oslaví 30. června pětatřicetiny.
Ve Phelpsovu medailovou žeň se proměnila většina akcí, jichž se zúčastnil. Na OH 2008 v Pekingu vyhrál rekordních osm zlatých ve stejném počtu závodů, z toho sedmkrát ve světovém maximu. O čtyři roky dříve v Aténách získal šest zlatých a dva bronzy, v Londýně 2012 čtyři zlata a dvě stříbra a v Riu de Janeiro 2016 pět zlatých a jedno stříbro. Poté se jeho úchvatná kariéra definitivně uzavřela.
Strojovým tempem sbíral všestranný plavec přezdívaný rovněž Létající ryba cenné kovy i na světových šampionátech, z nichž má vedle 26 zlatých dalších šest stříbrných a jeden bronz. A to mu ještě kvůli trestu od americké plavecké federace za řízení v opilosti utekl šampionát v Kazani 2015. O rok dříve se s vidinou her v Riu rozhodl po dvouleté pauze vrátit k závodění.
Dokonalá postava pro plavání
Rodák z marylandského Towsonu poblíž Baltimoru byl hyperaktivním dítětem s poruchou pozornosti. Aby se zklidnil, dala ho v sedmi letech jeho matka po vzoru starší sestry na plavání. V jedenácti se Phelpsova postava začala formovat neobvykle disproporčně, avšak pro plavání téměř dokonale. Dlouhá horní část těla i chodidla, velké rozpětí paží či mimořádně ohebné kotníky - to vše spolu s tréninkovým drilem pod vedením kouče Boba Bowmana udělalo z Phelpse fantoma bazénů.
Na vrcholné akci debutoval pátým místem v závodě na 200 metrů motýlek na OH 2000 v Sydney. Na téže trati o pár měsíců později ve věku necelých 16 let poprvé překonal světový rekord a na MS 2001 ve Fukuoce vybojoval i premiérové velké zlato.
V roce 2003 vystřídal na pozici nejlepšího plavce světa Australana Iana Thorpea, jenž byl jeho vzorem. Pomyslný trůn držel až na pár výjimek do OH 2012 v Londýně. Světové maximum překonal celkem devětatřicetkrát (dvakrát v krátkém bazénu), momentálně stále ještě drží čtyři rekordní zápisy.
"Stal jsem se nejlepším plavcem všech dob. I když byly v průběhu mé kariéry nějaké propady, stejně jsem byl schopen zvládnout všechno, co jsem chtěl. Dokázal jsem něco, co nikdo přede mnou," prohlásil trefně po hrách v Londýně, když poprvé oznamoval závodní konec. To ještě netušil, že později svou pozici ještě posílí.
Osminásobný vítěz ankety o nejlepšího světového plavce roku má též svou vlastní nadaci, která se kromě plavání zaměřuje i na podporu zdravého životního stylu. "Mám pocit, že jsem nejšťastnější člověk na světě. Je to neuvěřitelné, že jsme doma už čtyři (šest i se psy)," napsal předloni na instagramu Phelps poté, co se jeho manželce a bývalé Miss Kalifornie Nicole Johnsonové narodil druhý syn.