Krajský soud ve Zlíně opět odročil projednávání kauzy bývalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka. Podle obžaloby se při podnikání dopustil podvodu se škodou přesahující 15 milionů korun. K soudu se v pondělí nedostavil jeden z předvolaných svědků, hlavní líčení proto bude pokračovat v prosinci. Devětačtyřicetiletý Čechmánek vinu dlouhodobě popírá, tvrdí, že nikoho nechtěl okrást. Hrozí mu až deset let vězení.
K soudu v pondělí nepřišel někdejší vlastník nemovitosti v Prostějově, kterou od něj Čechmánek v minulosti koupil. Podle předsedy trestního senátu Radomíra Koudely se muž z hlavního líčení neomluvil. Vzhledem k tomu, že státní zástupce Petr Matoušek trvá na jeho osobní výpovědi, odročil senát hlavní líčení na 3. prosince.
Před soudem v pondělí tedy zazněla pouze výpověď svědkyně, která má podíl ve společnosti, jež si dříve nemovitost v Prostějově pronajímala. Firma budovu využívala k následné ošetřovatelské péči. Poté, co nemovitost získal Čechmánek, si podle ní společnost vzala úvěr a vybudovala si zdravotnické oddělení jinde. "Podmínky provozu nebyly dostačující," řekla svědkyně. O vydaném zákazu užívání nemovitosti, s nímž pracuje obžaloba, prý nevěděla. Čechmánek její výpověď nekomentoval.
V minulosti krajský soud Čechmánka dvakrát obžaloby zprostil, nepodařilo se podle něj prokázat, že by měl v úmyslu obohatit sebe či někoho jiného. Jeho rozsudek však vždy zrušil olomoucký vrchní soud a vrátil věc zpět k projednání do Zlína. Loňský zprošťující rozsudek krajského soudu zrušil vrchní soud po odvolání žalobce v celém rozsahu začátkem letošního roku. Konstatoval absolutní lhostejnost obžalovaného k jeho závazkům a žádal doplnění dokazování. Obhajoba v případu podala dovolání k Nejvyššímu soudu, které soud odmítl, stejně jako ústavní stížnost. Soudy argumentovaly tím, že v případu nebylo doposud pravomocně rozhodnuto.
Podle obžaloby se olympijský vítěz z Nagana podvodu dopustil mezi lety 2011 až 2014, především v souvislosti s výstavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově. Státní zástupce uvedl, že obžalovaný uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit. Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové nebo restaurační vybavení. Na podnikání si Čechmánek půjčoval peníze od známých, měl úvěry u bank. Jeho dluh dosáhl asi 100 milionů korun. Od roku 2013 je v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.
Bývalý brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Později vedl jako trenér hokejisty druholigového Hodonína a juniorský tým Vsetína. Nyní je asistentem trenéra v prvoligové slovenské Trnavě.